1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır halkının yardımları Qamişlo'ya ulaştı
Diyarbakır halkının yardımları Qamişlo'ya ulaştı

Diyarbakır halkının yardımları Qamişlo'ya ulaştı

Diyarbakır (Amed)'da Suriye halkları için başlatılan yardım kampanyasında toplanan yardımlar, Qamişlo'ya açılan Nusaybin ( Nisêbîn ) sınır kapısındaki tampon bölgede teslim edildi.

A+A-

Suriye halkları için Diyarbakır halkının, belediyelerin sivil toplum kuruluşlarının ve iş dünyasının da destek verdiği kampanyada toplanan yardımlar Qamişlo'ya teslim edilidi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, Nusaybin'deki Qamişlo'ya açılan sınır kapısına giderek, Suriye'deki halklara ulaştırılacak yardım malzemelerini teslim etti.

Teslimatın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baydemir, Diyarbakır halkı olarak, Nusaybin halkına ve STK'lara teşekkür etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak, GABB olarak bugünden sonra daha çok Nusaybin Belediyesi'nin ve Suriye'de bulunan bütün sivil insanların yanında olmaya gayret göstereceklerini ifade eden Baydemir, şöyle devam etti: "Nihayetinde bu bir insani dayanışmadır. Temennimiz; en kısa zamanda Suriye'deki savaşın sona ermesi, orada bulunan bütün halkların, bütün etnik kimliklerin, bütün inançların, özgür bir gelecek inşa edebilmeleri, orada bulunan bütün halkların kendi statüleri içerisinde, demokrasi içerisinde, barış ve kardeşlik hukuku içerisinde bir yaşam tesis edebilmeleridir. Bize düşen teknik manada, insani manada, gıda yardımı manasında destek ve dayanışmayı belediyeler arasında işbirliği ve koordinasyonla yürütmeyi sağlamaktır."

Baydemir, "Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar ne zaman bizim dedelerimizin, babalarımızın başı sıkıştı, Binxet (Suriye) halkı o acılarımızı o darlığımızı yüreğinde hissetti. Gün artık Rojava halkıyla Binxet halkıyla dayanışma günüdür" diyerek, "Buradan giden yardım malzemeleri tampon bölgede kamyonlara yükleniyor ve ihtiyaç sahibi insanlara gönderiliyor. Dolayısıyla bu, insanlarımız arasında bir dostluk, dayanışma kardeşlik elinin birbirine uzatılmasıdır" ifadelerini kullandı.

Yardımların bugünle sınırlı kalmayacağını ifade eden Baydemir son olarak, "Diyarbakır halkı 7'den 70'e dayanışma duygusunu yükselterek, bu yardım kampanyasını sürdürmeye devam edecektir. Suriye'deki kardeşlerimizin hissettiklerinin tümü bizim de hislerimizdir. Tüm acıları bizim acımızdır. Onun için tüm halkımıza çağrımız şudur; dayanışmamızı ve birliğimiz daha da güçlendirmeliyiz. Bugün destek ve birlik günüdür. Gün, yardımlaşma ve dayanışma günüdür" ifadelerini kaydetti.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)

HABERE YORUM KAT