1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır halkı Meral Danış'ı istiyor
Diyarbakır halkı Meral Danış'ı istiyor

Diyarbakır halkı Meral Danış'ı istiyor

Önümüdeki yerel seçimlerde Diyarbakır'da kadın aday ile yarışacak olan BDP'de Meral Danış'ın ismi ön plana çıkıyor.

A+A-

Bdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yerel seçimlerden sonra istifa edeceği iddiasının ardından, partinin yeni yasama yılında yapacağı ilk grup toplantısının iptal edilmesi kriz söylentilerine neden oldu.

BDP'DE DEMİRTAŞ KRİZİ

Selahattin Demirtaş'ın haftalık grup toplantısının gerçekleştirileceği saatte Diyarbakır'da basın toplantısı gerçekleştirmesi dikkat çekti. Demirtaş düzenlediği basın toplantısında istifa edeceği yönündeki iddiaları yalanladı. Açıklamasında hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunan Demirtaş, parti tüzüğü gereği yerel seçimlerde aday olamayacak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yerine kadın aday belirleyeceklerini söyledi.

DİYARBAKIR'DA KADIN ADAY OLACAK

Demirtaş açıklamasında "Önümüzdeki bütün seçim dönemlerinde partimiz halka verdiği sözün gereği neyse bunu yerine getirmek için uğraşacaktır. Biz batıda HDP Kürdistan'da Bdp olarak giriyoruz. HDP'de Bdp'lerin kadroları vardır bizim partimizdir. Türkiye'nin gelecekte herkesin partisi olabilecek bir partidir. Parti politikaları hakkında hiç bir ayrım olamaz. Türkiye'de ilk defa bir büyükşehirin belediye başkanı kadın olacaktır. Bu da Amed halkının desteği ile ilgili olacaktır" ifadelerine yer verdi.

PERVİN Buldan KABUL ETMEDİ

Selahattin Demirtaş , "Kadın aday kim olacak?" sorusuna cevap vermedi. Gözler partideki kadın milletvekillerine çevrildi. Kulislerde en çok konuşulan isimlerden biri de Bdp Iğdır milletvekili Pervin Buldan'dı. Buldan konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Böyle bir niyetim yok" dedi.

DİYARBAKIR MERAL DANIŞ'I İSTİYOR

Buldan'ın bu öneriye soğuk bakması üzerine tüm gözler Bdp Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş'a çevrildi. Bdp'nin 'Ak Parti'ye benzemeyelim' diyerek kadın milletvekillerini aday göstermek istememesi üzerine Meral Danış Beştaş'ın ismi ön plana çıktı. Konuyla ilgili Haberler.com'a konuşan parti yetkilileri, bölge halkınında Beştaş'ın adaylığına sıcak baktığını ifade etti.

30 BİN KİŞİLİK YÜRÜYÜŞE KATILDI

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi sonrası düzenlenen 30 bin kişilik 'Öcalan'a Özgürlük, Kürtlere Statü' sloganıyla düzenlenen yürüyüşe katılan Beştaş, burada yaptığı açıklamada "Bugün Diyarbakır bu görkemli yürüyüşü ile paketi kabul etmediğini, etmeyeceğini göstermiştir. Bunu Ankara iyi okumalıdır. Sayın Öcalan'ın özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür. Bu nedenle bu yürüylüşten ne istediğimizi herkes çok iyi biliyor" ifadelerini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT