1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır halkı Erdoğan'ın sözlerini unutmadı'
'Diyarbakır halkı Erdoğan'ın sözlerini unutmadı'

'Diyarbakır halkı Erdoğan'ın sözlerini unutmadı'

DBP'li belediye eş başkanlarının Batman ve Diyarbakır'a gelecek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşılamayacaklarını açıklamasının ardından Diyarbakır'daki kurum temsilcileri de Erdoğan'ın kente gelişine tepki gösterdi.

A+A-
 Erdoğan'ın AKP sözcülüğü yaptığı tepkisinde bulunan HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen, “Amed halkı Erdoğan'a güvenmiyor” dedi.
 
 
Kürt sorununun demokratik çözüm tartışmalarına “Kürt sorunu demek ayrımcılık ifadesidir” sözleriyle karşı çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Batman ve ardından Diyarbakır'da gerçekleştireceği ziyaretler her iki kentte de tepkilere neden oldu. Halk, Erdoğan'ın kente gelişinden rahatsızlık duyduklarını dile getirirken DBP Genel Merkezi de belediye eşbaşkanlarının Erdoğan'ı karşılamayacaklarını açıklamıştı. Erdoğan'ın çatışmacı diline dikkat çeken kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri de Erdoğan'ın gelişine tepkili.
 
 
HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen de Erdoğan'ı karşılamayacaklarını ifade ederek, “Böyle bir tarihte Cumhurbaşkanı'nın Amed'e gelmesi büyük tepkiyle karşılanıyor. Son günlerde yapılan açıklamalarda 'Kürt sorunu ayrımcılıktır' diyor bizlere 2006 da yaşanan olayları hatırlatıyor. Bir yandan 'Kadın da olsa çocuk da olsa gerekeni yapacağız' diyecek, bir diğer yandan da Kürdistan'a gelerek Kürt sorunu benim sorunum' diyecek. Kendisinin yaptığı açıklamalara Amed halkı artık güvenmiyor” diye ifade etti.
 
'Erdoğan AKP sözcülüğü yapıyor'
 
 
Bütün partilere karşı eşit mesafede olması gereken Cumhurbaşkanı'nın AKP sözcülüğü yaptığını dile getiren Önen, “Bu anlamda Diyarbakır'ı seçmesi kaygı uyandırıcı. Bir taraftan Ağrı, Roboski gibi yerler için savaş çığırtkanlığı yapacak bir taraftan da 'Kürt sorunu benim sorunum' diyecek” dedi.
 
'Erdoğan'ı dili çatışma dilidir'
 
 
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici de, Erdoğan'ın Türkiye için son derece kaygı verici bir dil ve üslup kullandığını belirterek, “Bu üslup kazandırmaz, kaybettirir. Bu çatışma dilidir. Cumhurbaşkanının yapacağı en anlamlı şey Sayın Öcalan'ın ortaya koyduğu 10 maddeyi kabul etmeli, eşit koşullarda İzleme komisyonu oluşturulmalı. Öcalan'ın gösterdiği fedakârlığı göstermeli. Seçim süreci geçicidir. Seçimler için çözüm sürecini heba etmemeliler” ifadelerini kullandı.
 
'Diyarbakır halkı Erdoğan'ın sözlerini unutmadı'
 
Diyarbakır halkının Erdoğan'ın 2006'da sarf ettiği sözleri unutmadığını dile getiren BES Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Karaaslan ise, o dönemde 10 çocuğun katledildiğini hatırlatarak, “Bugün de 'Kürt sorunu yoktur, ayrımcılıktır masa yoktur' demesi beynimize kazınmalı. Bunlar çözüm sürecini sabote etmektir. Emekçiler bağlamında da gelmesini doğru bulmuyoruz. Ve bugün ilimize gelmesini protesto ediyoruz. Kürtler ve emekçilerin 7 Haziran'da şimdiki iktidara gereken cevabı vereceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT