1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır hafızasına Kent Müzesi'yle kavuşacak
Diyarbakır hafızasına Kent Müzesi'yle kavuşacak

Diyarbakır hafızasına Kent Müzesi'yle kavuşacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kent tarihini, kültürünü ve yaşamını halklarla buluşturmak amacıyla kent müzesi kuruyor.

A+A-

125 yıllık eski Cemil Paşa Konağı içerisinde açılacak müze için “Diyarbakır'ın hafızasını birlikte oluşturalım” mesajı verilecek.

Yıl sonuna kadar hazırlıkları bitmesi beklenen kent müzesi çalışmalarını değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Müdürü Muharrem Cebe, kent müzesinin kuruluş çalışmalarını yaklaşık 5 yıldır sürdürdüklerini ifade etti. Kentin hafızasını oluşturmak bakımından müzenin önemli bir yerde durduğunu ifade eden Cebe, “Müze halkların değerlerini, şehrin tarihini şehir müzesiyle bir araya getiriyoruz. Şehirde yaşanan kültür, yaşanıp bitmiş şeyler, olaylar şehir müzelerinde temsil ediliyor. Kültür olarak da insanların yaşamlarına ilişkin her şey içinde yer alıyor. Mutfak, müzik, giyim, şehrin sanat ve kültürü müze içerisinde yer alacak” diye konuştu.

Cebe, müzede teşhir edilecek eşyaların düzenlendiğini ve bu konuda Diyarbakır'da yaşayan ve daha önce yaşamış herkesin müzeye katkı sağlamasını istediklerini aktardı.

HABERE YORUM KAT