1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Diyarbakır günleri AKM'de
Diyarbakır günleri AKM'de

Diyarbakır günleri AKM'de

Diyarbakır'ın tüm değerlerinin tanıtıldığı “Diyarbakır Tanıtım Günleri” bugün ve yarın Atatürk Kültür Merkezi'nde devam edecek.

A+A-

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın öncülüğünde düzenlenen “Diyarbakır Tanıtım Günleri” Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı.30 Eylül'e kadar sürecek olan Diyarbakır Tanıtım Günleri'nin açılışına Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, eski bakan Hikmet Çetin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, milletvekilleri, bürokratlar ve Ankara'da yaşayan Diyarbakırlılar katıldı.

Kadim kent Diyarbakır

Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü öğrencilerinin yöresel kıyafet defilesinden sonra Dicle Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu ekibi bir gösteri yaptı. Stantları davetlilere gezdiren Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, “Diyarbakır kadim kent olmanın değerlerini üzerinde barındırıyor, ama yetirence tanıtamadık. Bu gibi organizasyonlarla tanıtmaya çalışıyoruz. Ben inanıyorum ki, Diyarbakır gerçek yönü ile tanıtıldığında ülkemizin barışına, huzuruna, güvenine önemli katkı sağlayacaktır. Bir yeri bilmek, yaşamak, hissetmek lazım. Bu gibi tanıtımlar o şehri tanımak, bilmek için fırsat veriyor. Bugün bizde heyecanlıyız” dedi.

Davetliler özellikle Diyarbakır'ın dev karpuzlarının sergilendiği stantta karpuzların tadına baktı, yöresel kıyafetli Diyarbakırlı genç kızların söyledikleri halk türkülerini dinledi.