1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır gündüz sessiz, gece hareketli
Diyarbakır gündüz sessiz, gece hareketli

Diyarbakır gündüz sessiz, gece hareketli

DİYARBAKIR - Ramazan ayının gelmesi ve aşırı sıcakların bir anda bastırması ile birlikte Diyarbakır'da günlük hayat da ters işlemeye başladı.

A+A-

Gündüz sessizliğe bürünen Diyarbakır'da akşam hareketliliği

Gündüzleri daha evlerinde geçirmeyi tercih eden ve bu yüzden sessizliğe bürünen kent, akşam saatlerinde ise hareketlenirken, yurttaşlar özellikle açık alanlara akın ediyor. 

Ramazan ayının sıcak yaz aylarında başlamasıyla birlikte Diyarbakır'da günlük hayat geç başlıyor. Sıcaklardan bunalan insanlar gündüzleri sokakları ve caddeleri terk ederek evlerinde dinlenmeyi tercih ederken, kentte özellikle kafe, lokanta ve dükkanlar boş kalıyor. Genel olarak gün içerisinde yoğunluğun olduğu caddelerin başında gelen Gazi Caddesi, Çarşiya Şewitî ile Diyarbakır'ın en büyük parklarından biri olan Parkorman'ın Ramazan ayı ile birlikte gündüz büründüğü sessizlik dikkat çekiyor. 

Gündüz yaşanan sessizlik, akşam saatlerinde ise iftar ve sahur alış veriş ile yerini hareketliliğe bırakıyor. Suriçi ve Bağlar Sakarya Caddesi başta olmak üzere kentin birçok caddesinde iftar alışverişi sebebiyle büyük bir hareketlenme yaşanırken, özellikle neredeyse her köşe başında kurulan çiğköfte, tatlı ve ava susê stantlarına yoğun ilgi gösteren yurttaşlar uzun kuyruklar oluşturarak alış verişini yapıyor. İftara yakın saatlerde parklara akın ederek burada vakit geçiren yurttaşlar, iftar saatleriyle birlikte ise kentin atmosferi değişerek başta parklar olmak üzere tüm açık alanlar yurttaşların akınına uğruyor.

'Ramazan ayının vazgeçilmez gıdası hurma'

Kentteki genel durumu değerlendiren Sakarya Caddesi'ndeki esnaflarından Erol Çakır (32), Ramazan ayında daha çok tok tutacak, besin değeri yüksek ürünler ile kahvaltılık ürünlere talebin çok olduğunu belirterek, Ramazan ayının vazgeçilmez gıdasının ise hurma olduğunu söyledi.

Osman Yılmaz (24) adlı tatlıcı ise, Ramazan ayında iftarlık için en çok halka, tulumba ve şekerpare tatlısının satıldığını kaydederek, sahurluk için de pideye talebin yüksek olduğunu belirtti.

Gazi Caddesi esnaflarından Hüseyin Sadıkoğlu (47) da, sıcaklığın etkisi ve Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sabah saatlerinde kimsenin dışarıya çıkamadığını ifade ederek, "Halkımız genelde akşamüzeri dışarı çıkmayı tercih ediyorlar" dedi. 
Gülbahar Turan (17) adlı satış elemanı ise, insanların sahurdan kaynaklı geç uyandığını ve bu yüzden iftar alışverişini de akşam üzeri yapmayı tercih ettiğini söyledi. (DİHA)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler