1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır Futbol Duayeni Emin Sevmiş anlattı
Diyarbakır Futbol Duayeni Emin Sevmiş anlattı

Diyarbakır Futbol Duayeni Emin Sevmiş anlattı

Futbola 14 yaşında Diyarbakır’ın güzide kulüplerinden Diclespor’da başlayan 70 yaşındaki Diyarbakır futbol duayeni Emin Sevmiş, 56 yıllık futbol yaşansısını Özgür Haber’e anlattı.

A+A-

Diyarbakırspor’un futbol tarihinde ligdeki ilk golünü kaydeden Sevmiş, çeşitli dönemlerde Diyarbakırspor ve bölge kulüplerinde teknik direktör olarak çalıştı.
 
20 yaşında Diclespor’dan Kayseri Şekerspor’a transfer olan Sevmiş, bir yıl sonra yeniden Diclespor’a geri döndü. Futbola olan tutkusunu anlatırken o günleri yeniden yaşıyormuş gibi heyecanlanan Sevmiş, “Malatyaspor 1966- 67 sezonunda kuruldu. Takım arkadaşım Emin Kağar (Boğa Emin) ile beraber Malatyaspor’a transfer olduk. Ancak aynı sezon Diclespor ile Yıldızspor’un birleşmesi ve Diyarbakırspor’un oluşturulması durumu söz konusu olunca gerisin geriye Diyarbakır’a döndük ve Diclespor’da oynamaya devam ettik.

 

Ancak 1968’de Diclespor ile Yıldızspor birleşti ve Diyarbakırspor kuruldu. Yeşil kırmızı olan renklerinden kırmızıyı Yıldızspor; yeşilini de Diclespor’dan aldı. Biz de Diyarbakırspor’da oynadık. Diyarbakırspor’un ilk futbolcuları tamamıyla Yıldızspor ile Diclespor’un futbolcularından oluşuyordu. Sonraki sezonlarda Diyarbakır’ın diğer takımlarından da futbolcular transfer edilerek takım güçlenmeye başlandı” dedi.
 
Takımın ilk golünü atıp tarihe geçti


Diyarbakırspor’un Lig yaşantısının ilk golünü atarak tarihe geçen Sevmiş o günü şöyle anlattı:


“Sezonun ilk maçını sahamızda Ankara Altındağspor ile oynadık. Maçın 25. dakikalarında şu anda kimin ortaladığını tam olarak anımsayamıyorum.

 

Ama sağdan ceza alanına bir top ortalandı. Altındağspor’un stoperi ile beraber topa yükseldik. Ancak kafayı ben vurdum ve gol oldu. Bu gol, Diyarbakırspor Lig tarihinin ilk golü olarak kayıtlara geçti. Bu golün benim için çok büyük bir önemi var.

 

Maçın 2. devresinde ise Kenan Özbek bir gol attı ve maçı 2- 0 kazandık. O maçta attığım golün yanı sıra o günküm taraftar kitlesinin heyecanının bize kattığı heyecan da asla ve asla unutulacak gibi değildi. Tek kelimeyle o gün için Atatürk Stadı en muhteşem günlerinden birini yaşıyordu.”
 
Hem mühendis hem futbolcu


Kazandığı Yüksek Makine Mühendisliği eğitimi için bir süre İstanbul’a gitmek durumunda kaldığını anlatan Sevmiş, “Fakülteyi bitirdikten sonra Mardinspor’a transfer oldum.

 

Orada bir sezon oynadıktan sonra 1 sezon için de Batman Petrolspor’a gittim. Ancak Diyarbakır’da DSİ kurumunda Makine Mühendisi olarak işe başladım. Sonra Askere gittim ve döndüğümde DSİspor’da antrenör olarak göreve başladım. DSİspor’da arka arkaya tam 6 sezon şampiyonluk yaşadım.

 

1983 yılında Diyarbakırspor’da Teknik Direktör Nihat Fırat’ın yardımcılığı olarak göreve başladım. Ondan sonra da takımın Teknik Direktörü ben oldum. Diyarbakırspor’da belli aralıklarla 2. ve 1. Lig (Eski Süper Lig)’de toplam 9 sezon Teknik Direktör olarak görev aldım. Bir sezon da bölge kulüplerinden Batman Belediyespor’u çalıştırdım. En son olarak da Bölgesel Amatör Lig takımları çalıştırdım” diye konuştu.
 
“Kadir kıymet bilmiyorlar”


Bölgesel Amatör Lig takımlarını çalıştırdığı dönemlerde çok başarılı ilen kulüplerden ayrılmak durumunda kaldığını anlatan Sevmiş, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Diyarbakırspor 1968’de 5’te 5 yaptım. Ancak 5. galibiyetten sonra bazı yöneticilerden dolayı kulüple yollarımı ayırdım. Sonra Erganispor’da çalıştım.

Erganispor’da da 5’te 5 yaptım ve yine benzer bir şekilde bazı yöneticilerden dolayı ayrıldım. Açık söylemek gerekirse her 2 takımda da bazı yöneticiler işime karışıyordu. ‘Onu değil bunu oynatacaksın’ diye… Ben de ‘herkes işini yapsın. İşime karışmayın sezon sonunda şampiyonluk kupasını masanıza indireyim’ diyordum. Nitekim her 2 takımda da 5’te 5 yaptım. Benden sonra da her iki kulüp bir başarı sağlayamadı. Maalesef kıymetimizi kimse bilemedi. En çok buna üzülüyorum.”
 
Milli takımlara futbolcu gönderiyordu


Diyarbakır’da altı buçuk yıl süreyle Milli takımlar bölge temsilciliği yaptığını da anımsatan Sevmiş, “Bu süre zarfında bir çok Diyarbakırlı be bölge gençlerini milli takımların çeşitli kademelerine gönderdim” dedi.
 
Sevmiş’ten öğütler

Sevmiş, kentin profesyonel takımları Yeni Diyarbakırspor ile Amedspor yöneticilerine de öğütlerde bulunarak, “İyi birtakım kuramayabilirsin, iyi bir hoca da getiremeyebilirsin, fazla paran da olmayabilir, ama çok iyi bir yönetim kurmalısınız. Yönetim iyi olmadığı zaman takımın da hocan da iyi olsa, paran da çok olsa başarıyı yakalayamazsınız” diye konuştu.

 

(Selim Kaya) 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler