1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır fotoğrafları Viyana'da
Diyarbakır fotoğrafları Viyana'da

Diyarbakır fotoğrafları Viyana'da

Viyana Belediyesi'nin davetlisi olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Diyarbakır kültür günleri kapsamında sanatçı Gültekin Tetik'in “Amed-Diyarbakır” fotoğraf sergisi Viyana Dünya Müzesi (Welt Museum) Sergi Salonu'nda açıldı.

A+A-

Başta Avrupa olmak üzere dünya kültürünün önemli örneklerinin sergilendiği Avusturya'nın başkenti Viyana, Diyarbakır'ı ağırlıyor. Kentin en merkezi ve tarihi yerinde bulunan Dünya Müzesi Sergi Salonu'nda küratörlüğünü Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerileri Koordinatörü Barış Seyitvan'ın yaptığı ve fotoğraf sanatçısı Gültekin Tetik'e ait “Amed-Diyarbakır Fotoğraf Sergisi” açıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Viyana Belediyesi'nin organizasyonu ile açılan sergiye Feykom ve Tev-Çend de destek verdi.

KATILIM YÜKSEK OLDU

Açılış törenine Viyana Parlamentosu Şehir Meclisi ve Bilim-Kültür Komitesi Başkanı Ernst Woller, Viyana Belediyesi Kültürlerarası Etkinlikler Bölümü'nden Dr. Haydar Sarı, Kültür Müdürü Bernhard Gencher, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Şeyda Aslantaş, Derya Tamriş, Genel Sekreter Yardımcısı Zülfü Atlı, Fen Daire Başkanı Bülent Uçan, DİSKİ Yatırımlar Daire Başkanı Harun Vural, Feykom Başkanı Hüseyin Akmaz, Yönetim Kurulu Üyesi gazeteci Ali Can, KNK üyesi gazeteci Selahattin Soro dahil pek çok kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

BURMA KADAYIF İKRAMI

Biri kadın biri erkek iki kişinin geleneksel kıyafetlerle karşıladığı konuklara, Diyarbakır'a özgü burma kadayıf ikram edildi. Diyarbakır bakır işlemeciliği örneklerinin de sergilendiği salona bir de dengbej divanı kuruldu. Diyarbakır'dan Viyana'ya gelen dengbejler Mehemede Neyasi ve Şemsedine Vartoyi klamları ile Kürt kültürünü izleyenlerle buluşturdu.
Diyarbakır Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı'nın bastırdığı Dengbej Antolojisi, Ayşe Şan ve Aram Tigran biyografik kitapları, Amed adlı Diyarbakır tarihini anlatan kitap ile Diyarbakır Gezi Rehberi'nin de izleyenlere sunulduğu salonda, Diyarbakır'ı Almanca tanıtan bir video da sürekli olarak gösterildi.

İZLEYİCİLER HAYRAN KALDI

İzleyiciler dengbej klamları eşliğinde Diyarbakır'ın surlarından tarihi ve inançsal mekanlarına, modern kentten, gündelik hayata dair fotoğraflarının bulunduğu sergiyi gezdi. Avusturyalı izleyiciler tek tek fotoğrafları izlerken, Avusturya'da mülteci olarak kalmak zorunda olan pek çok Kürt de fotoğraf kareleriyle ülkelerine yolculuk yaptı.

HABERE YORUM KAT