1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır formülü' gündemde
'Diyarbakır formülü' gündemde

'Diyarbakır formülü' gündemde

Adalet Bakanı Ergin'in Sincan Cezaevi'ndeki açlık grevcilerini ziyareti ve yaptığı açıklamalar umut ışığı oldu. Bakan ile 'Temas Grubu' arasında Öcalan'la görüşme konusunda Diyarbakır Barosuna kayıtlı bir avukat formülünde uzlaşıldığı öğrenildi.

A+A-

Türkiye 'nin en önemli gündem maddesine dönüşen açlık grevlerinin çözümünde önemli gelişmeler yaşandı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin , tarihi bir adım atarak dün Sincan Cezaevi'nde açlık grevindeki tutuklularla görüştü ve “Mesaj alınmış, eylem amacına ulaşmıştır” dedi. Ergin görüşmeden sonra Radikal 'e de “Biz de çözüm istiyoruz ama her şey bizim elimizde değil” değerlendirmesini yaptı.


Ergin, açlık grevlerini bitirmek için yoğun bir mesai içindeydi. Ergin, önceki akşam, aralarında Gençay Gürsoy, Avni Özgürel , Fetiye Çetin, Hidayet Tuksal, Osman Kavala, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, GÜNSİAD Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan gibi isimlerin bulunduğu 'Temas Grubu' ile görüştü. Öcalan ile görüşme konusunda Adalet Bakanlığı 'nın tek karar mercii olmadığına dikkat çeken Ergin, sorunu çözmek için yapıcı olduklarını ortaya koydu. Görüşmede, Öcalan'ın bayramda kardeşi ve bir avukat tarafından ziyaret edilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Ancak Ergin, avukatın Öcalan'ın vekâleti bulunan Asrın Hukuk Bürosu'ndan bir isim olmaması şartını koydu. Temas Grubu, Diyarbakır Barosu'ndan bir avukatın İmralı 'ya gitmesini önerdi.

Uzlaşma sağlandı
Görüşmede olumlu bir sonuç çıkınca, Ergin dün Sincan Cezaevi'ne sürpriz ziyaret gerçekleştirdi ve eylemci mahkumlarla görüşerek gelişmeler hakkında bilgi verip, eylemi bitirme çağrısı yaptı. Eylemcilerle görüşlerini paylaştığını, taleplerini dinlediğini, kendisi için de yararlı bir görüşme olduğunu söyleyen Ergin, daha sonra yaptığı basın toplantısında şunları kaydetti: “Şu anda Türkiye'de 680 civarında hükümlü ve tutuklu açlık grevi yapmakta. İdareye bu şekilde beyanları var ve bunu uyguluyorlar. Bu eylemin başladığı ilk günden, bugüne kadar büyük bir titizlikle olay bakanlığımız ve kurumlarımız tarafından takip ediliyor. Olumsuz herhangi bir sonucun oluşmaması için her türlü tedbiri özenle aldık, almaya devam ediyoruz. Parti olarak, anlayış olarak yola çıktığımız bugüne kadar önce insan diyerek yola çıktık. Bunun gereklerini yerine getirebilmek için var gücümüzle çalıştığımızı ifade etmeliyim.”

Anadilde savunma
Eylemcilerin taleplerinin cezaevi koşullarıyla ilgili olmadığına dikkat çeken, Bakan Ergin şöyle konuştu: “Bu talepleri tarafınızdan bilinen talepler. En son yapılan 2023 vizyonuna dönük olarak bir takım taahhütlerde bulundu AK Parti . Kamuoyuyla paylaştığımız taahhütlerle arasında hepinizin bildiği gibi, ana dilde savunma hakkını da içeren taahhüdümüz var. Bu hedef, bizim için bir talimat olarak değerlendirilmiş ve bakanlık olarak bu noktada çalışmalar yapmış durumdayız. Bu çalışmaların olgunlaştırılması ve ceza, infaz ve usul hukuku uzmanlarının katkılarının alınmasıyla beraber Bakanlar Kurulu'nun görüşüne sunulacağını da buradan ifade etmek istiyorum.”
Cezaevindeki her bireyin değerli birer insan olduğunu düşünerek hizmet etmeye çalıştıklarını söyleyen Adalet Bakanı Sadullah Ergin sözlerini şöyle sürdürdü:

Mesajınız alınmıştır
“Bunlar da insan. Aileleri var. Çocukları, sevdikleri, kendilerini sevenler var. O açıdan bu arife günü çok açık net olarak şunu ifade etmek istiyorum: Temel hakların tamamlanması, eksiksiz yerine getirilmesi, şartların iyileştirilmesi, ve bu ülkenin standartlarının yükseltilmesi noktasında kesintisiz bir süreç var. Ancak Anadolu 'da bir söz vardır. Yürüyen atın başına vurulmaz diye bir söz vardır. Reform ve değişim, özgürlükleri genişletme çalışmaları yapılırken, bu çalışmalara katkı sunmak, destek vermek gerekir. Bugün için bayram arifesindi bu eylemi yapan tutuklu ve hükümlülere de şunları ifade etmek istiyorum: Kendi bedenleriniz, sağlığınız, sizi seven aile mensuplarınız, sizin sevdikleriniz için bu bayram arifesinde bu eylemden vazgeçmelerini onlara öneriyorum. Buna ihtiyaç kalmayacak bir Türkiye için yoğun çalışmaların olduğunu ifade ediyorum. Bu sorunun çözümü için katkı sunmak isteyen varsa katkısını sunsun. Ama bu problemi büyütmek, yangına benzin dökmek isteyenler varsa lütfen onlar söz orucuna başlasınlar, söz söylemesinler. Temas arayışlarını cevapsız bırakmayız. Paylaşılabilecek bir şey olursa paylaşırız. Bu eylemler sesini duyarmak için yapıldıysa, bu ses duyulmuştur. Maksadın hasıl olduğunu düşünüyorum. Bir takım çalışmaların da devam ettiğini ifade ettim.”

BDP 'den bakana büyük övgü
Bakan Ergin'in açıklamasından sonra Radikal'e konuşan BDP'li Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder , “Adalet Bakanı'nın görüşmesini olumlu buluyoruz. Sayın Bakan görevinin sorumluluk anlayışıyla ve yüksek bir insani duyarlılıkla hareket etmiştir” dediler. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş , bugün Bingöl Cezaevi'nde mahkûmları ziyaret edecek ve çıkışta Bakan Ergin'in tavrını olumlu bulduğunu açıklayacak. Ergin ile görüşen Temas Grubu da Öcalan'la görüşecek avukatı belirleyerek vekâlet çıkarmaya çalışacak. Öcalan'la görüşmenin bugün olması hedeflense de mümkün görünmüyor. Ancak üç gün içinde gerçekleşme ihtimali yüksek. Bu görüşme olursa Öcalan eyleme son verme çağrısı yapabilir.