1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Final Anaokulunda Aile Katılımı çalışmaları
Diyarbakır Final Anaokulunda Aile Katılımı çalışmaları

Diyarbakır Final Anaokulunda Aile Katılımı çalışmaları

DİYARBAKIR - Milli Eğitim Bakanlığı’nın Okul Öncesi Eğitim Programının uygulandığı Diyarbakır Final Anaokulu’nda ‘Aile Katılımı’ çalışmaları uygulandı.

A+A-

Diyarbakır’ın en köklü okullardan biri olan Final Anaokulu’nda çalışmalara veliler çocuklara turşu yaptırırken, bir yandanda kitap okuyor.

Çocukların okul öncesine hazırlanması için Diyarbakır Final Anaokulunda uygulanan "Aile Katılımı” çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Okul Öncesi Eğitim Programının uygulandığı okulda aileler bizzat eğitimin içinde yer alarak çocuklarının eğitimini desteklemektedirler. Final Anaokulunda çalışmalara katılan bir veli çocuklara turşu yaptırırken, diğer bir veli kitap okuyor. Doktor veliler miniklere sağlık taraması yaparken meslekleri hakkında bilgilendirme yapmayı da ihmal etmiyorlar. Bazı veliler kurabiye, kek, pizza gibi mutfak etkinlikleri yaptırırken, bazı veliler ise artık materyallerle çeşitli etkinlikler yaptırıyor. Resim öğretmeni olan bir velinin yaptırdığı ebru çalışması çocukların çok ilgisini çekti.

Aile katılımı hakkında görüşlerini aldığımız okul müdürü Sultan Bayık “Ailenin eğitime katılımı, aile bireylerinin okul öncesi eğitim hakkında bilgi sahibi olmaları ve çalışmaların evde pekiştirilmesini desteklemeleri ve böylece eğitimde devamlılığın sağlanması için gereklidir. Eğitimde sürekliliğin sağlanması ise eğitimdeki başarıyı artırır. Ailenin eğitime katılımı ebeveynlerin çocuk yetiştirme konusundaki bilgi ve becerilerini artırmakta ve daha etkili ebeveynler olmalarını sağlamaktadır. Bu nedenlerden dolayı okul öncesinde aile katılımı çalışmaları büyük önem taşımaktadır” dedi.

HABERE YORUM KAT