1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır esnafı Dünya Helal Günü hakkında konuştu
Diyarbakır esnafı Dünya Helal Günü hakkında konuştu

Diyarbakır esnafı Dünya Helal Günü hakkında konuştu

Ramazan ayına denk gelen Dünya Helal Günü münasebetiyle konuşan Diyarbakır esnafı, helal gıdanın önemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Ramazan ayının 17’sine denk gelen Dünya Helal Günü Münasebetiyle helal gıda üretmenin ve tüketmenin önemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır esnafı, helal gıdanın tüketilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.


Tüm İslam âleminin helal gününü kutlayan Diyarbakır esnafından Özcan Yılmaz ise “Şarküteri işi yapıyorum. Her türlü süt ve süt ürünleriyle beraber kahvaltılık ürünlerde satıyorum. Elhamdülillah hepsi bölgenin taze, doğal ve helal ürünleridir.” dedi.


Yılmaz, “Dünya helal günü, helal lokma sorumluluğumuzu bize hatırlatma noktasında güzel bir gündür. Dünya helal gününün hep birlikte Allah’ın ipine sarılarak lokmamızın helale doğru daha çok yakınlaşmasına ve hayatımızın helalleşmesine önemli katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.” şeklinde konuştu.  


İşinde İslam’ı hassasiyeti gözettiğini söyleyen Diyarbakır esnafından Engin Ergin ise üç günlük dünya hayatı için ahiretin kenara itilemeyeceğine vurgu yaptı.


Tüketicilere de tavsiyelerde bulunan Ergin, “Merdiven altı ürünlerden uzak durun. Tarihi geçmiş malları almamaya dikkat edin ve yerel ürünleri tüketin. Bilinçli bir tüketici olmaya gayret edilmeli. Özelikle bu Ramazan ayında bütün esnafların ve tüccarların helale ve harama dikkat etmeleri gerekir.” diye konuştu.


Mini market işleten Hasan Selam, ticaretin helal yoldan olması için her zaman ürünlerin son kullanma tarihlerinin kontrol ettiklerini ve kimyasal madde ekli ürün kullanmamaya dikkat ettiğini belirtti.      


Aldıkları toptan ürünlerinin helal yoldan üretilip üretilmediğini kontrol ettiklerini söyleyen Selam, müşterilerin zaman zaman helal gıda sorgulaması yaptıklarına da dikkat çekti. Selam, “Biz Müslümanız. Yaptığımız her şeyden sorumluyuz. Helali tercih etmeden Allah’ın rızasını kazanamayız. Müslüman, helal yoldan kazanmalı. Helal yemeli.” ifadelerini kullandı.  

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler