1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır eski Mv. Akgül açıkladı
Diyarbakır eski Mv. Akgül açıkladı

Diyarbakır eski Mv. Akgül açıkladı

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı ve Diyarbakır eski Milletvekili Aziz Akgül, Türkiye'nin 2007 yılında milli gelirinin 856 milyar YTL olduğunu ve bunun 214 milyar YTL'sinin israf edildiğini belirtti.

A+A-

 

Akgül, \'Bu kaynak israf edilmemesi halinde 68 milyon kişiye yıllık 3 bin 147 YTL sürekli vatandaşlık geliri verilebilirdi\' dedi. Akgül, israf edilen bu kaynağın sanayiye aktarılması halinde ise 276 bin ihracatçı KOBİ\'ye yıllık 150 bin YTL kaynak oluşturabilmenin mümkün olduğunu belirtti.

 

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı(TİSVA) Başkanı ve Diyarbakır eski Milletvekili Aziz Akgül, Türkiye\'nin 2007 yılında milli gelirinin 856 milyar YTL olduğunu ve bunun 214 milyar YTL\'sinin israf edildiğini belirterek, \'Bu kaynak israf edilmemesi halinde 68 milyon kişiye yıllık 3 bin 147 YTL sürekli vatandaşlık geliri verilebilirdi\' dedi. Akgül, israf edilen bu kaynağın sanayiye aktarılması halinde ise 276 bin ihracatçı KOBİ\'ye yıllık 150 bin YTL kaynak oluşturabilmenin mümkün olduğunu belirtti.  Türkiye\'nin kaynaklarının mümkün olduğu kadar verimli ve etkin kullanmak için çalıştıklarını anlatan Akgül, en büyük altın israf alanlarından birinin de iç borç olduğunu ifade etti. 2003 yılında 51.5 milyar YTL olan iç borcun 2007 sonu itibariyle 41.5 milyar YTL\'ye gerilediğini, bu anlamda hükümetin çalışmalarını takdir ettiklerini ancak bunun yeterli olmadığını belirten Akgül, iç borçlanma sonucu sağlanan kaynağın hazinenin açıklarının kapatılmasına ya da değişik \'kara delik\' tabir edilen alanlara aktarıldığını vurguladı.