29 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,414
  %0.35
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32

Diyarbakır-Erbil havayolu ulaşımı sağlansın

Diyarbakır-Erbil havayolu ulaşımı sağlansın

16 Temmuz 2014 Çarşamba 13:43

DİYARBAKIR- Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal, iş adamlarının güvenliği ve ihracatın artması için Diyarbakır-Erbil arası havayolu ulaşımının sağlanması gerektiğini söyledi.

Akbal, IŞİD'in bölgede oluşunun olumsuz bir ortam oluşturduğunu söyledi. IŞİD'in bölgeyi terk etmesi gerektiğini belirten Akbal, Türkiye ihracatının son yıllardaki yıldızı olan ve ülkeye her yıl onlarca milyar dolarlık bir girdi sağlayan Irak'ta, bütün dünyanın gözleri önünde toplu cinayetlerin işlendiğini kaydederek, bu olayların devam edeceğinden kaygı duyduklarını dile getirdi.
 
Akbal, "Türkiye'den her türlü mal ve üretimin ihraç edildiği bu ülke ile ticaret yapan bölgemiz yatırımcıları bu durumdan herkesten fazla etkilenmektedirler. Bir çok iş adamımız özellikle Irak'ın güney bölgelerindeki inşaat ve yatırımlarını askıya almış durumdadırlar. Bu bölgelerde yatırımları bulunan vatandaşlarımız maalesef IŞİD'in insafına terk edilmiştir. Müteahhitlerin inşaatları, hizmet sektörünün binaları, nakliyecilerin TIR'ları tamamen IŞİD'in vereceği karara kalmıştır. İster iade ederler, ister tahrip ederler veya isterlerse el koyup taraftarlarına dağıtırlar. Yani kısacası önümüzdeki süreçte ne olacağı tahmin edilemiyor.
 
Kimse yatırımını denetlemek için bölgeye gitmeye cesaret edememektedir. Kaldı ki gitmek istese bile bölgede karayoluyla seyahat etmenin koşulları ortadan kalkmıştır. Bu insanların oradaki yatırımlarının akıbetini kestirmek mümkün değildir. Kuzeydeki Kürt yönetiminin denetiminde olan bölgelerde ise şimdilik bir sıkıntı görülmemekle beraber, bu bölge üzerinden yapılmakta olan ihracatımız ise nerdeyse tamamen durma noktasına doğru ilerlemektedir. Bilindiği gibi daha önce Ortadoğu ülkelerine ihracatımızın güzergahı Suriye üzerinden yürümekteydi. Fakat Suriye'de son yıllardaki durum bu güzergahı tamamen kapatmıştır" dedi.
 
"ERBİL'E HAVAYOLUYLA ULAŞIM SAĞLANMALI"
 
Irak bölgesinde yaşanan çatışmalı ortamdan dolayı bölge iş insanlarının, karayolu ile iş seyahat gerçekleştiremediğini anlatan Akbal, bu durumun duraklamaya giren ihracatın daha da hantallaşmasına ve mal sevkiyatında organizasyon bozukluklarına neden olduğuna dikkat çekti. Akbal, "Devletimiz ve hava yolu şirketleri, ülke çıkarlarımız gereği, hiç vakit geçirmeden Diyarbakır-Erbil arasında uçak seferleri koymalıdırlar. Böylece iş adamlarımızın can güvenliği sağlanırken, ihracatımız da yeniden yoluna konulabilecektir.
 
Diyarbakır tarihinin her döneminde bölgesinin siyasi, ekonomik ve kültürel merkezi olmuştur. Bu nedenle Diyarbakır sadece Diyarbakır olmaktan ibaret değildir. Diyarbakır doğru kullanılırsa Ortadoğu'nun Dubai'si olabilecek özellikleri bünyesinde taşıyan bir şehirdir. Dikkat edilirse son yıllarda özellikle Ortadoğu eksenli ticaret hacminin büyümesinde Diyarbakır büyük bir işlev görmüştür. Türkiye ile ticaret yapan Iraklı, Suriyeli ve diğer Ortadoğulu iş insanları yatırım ve seyahat rotalarını çoğu zaman Diyarbakır'dan başlatmaktadırlar. Bu durum bile başlı başına Diyarbakır'ı ayrıcalıklı kılan bir avantajdır" diye konuştu.
 
"UÇAKLARDA KÜRTÇE VE ARAPÇA ANONS YAPILMASI ZORUNLUDUR"
 
Uçaklarda Kürtçe ve Arapça anonsların zorunlu olduğunu aktaran Akbal, "Diyarbakır'dan veya Diyarbakır'a uçuşlarda, yolcu profili uluslararası bir özellik taşımaktadır. Çünkü Türkiye ile iş yapan Ortadoğu kimlikli, Kürt, Arap ve Fars kökenli iş insanları Diyarbakır üzerinden seyahat etmektedirler. İş bağlantılarını Diyarbakır üzerinden kurmaktadırlar. Bu durum başka bir ülkede olsa, böyle bir şehir el üstünde tutulur ve bir çok kanun maddesi ile özel statülere kavuşturulurdu. Bununla kalınmaz, bölgemize yapılan uçuşlarda seyahat eden bu insanların ana dillerinden anonslar yapılırdı" şeklinde konuştu. 
 
(ÜN-YRT-Y)
Okunma Sayısı : 4891
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com