1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Emniyeti Suç Analizi Kitabı bastırdı
Diyarbakır Emniyeti Suç Analizi Kitabı bastırdı

Diyarbakır Emniyeti Suç Analizi Kitabı bastırdı

Polisin suç önlemede kullandığı çağdaş yöntemler kitaplaştırıldı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Şube Müdürü Halil Dağ tarafından kaleme alınan 'Suç Analizi' kitabı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından basıldı.

A+A-

Kitapta, suç üzerinde etkinliğin artırılması amacıyla yapılan bazı bilimsel çalışmalarda analize yönelik öncelik verilmesine dikkat çekiliyor. Suç ve suçlu bilgilerinin analiz edilmesini adım adım anlatan kitabın, emniyet teşkilatı çalışanlarına büyük katkı sağlaması bekleniyor. Suç analizine yönelik anket formları ile yararlarının anlatıldığı kitap 80 sayfadan oluşuyor.

 Kitaba önsöz yazan Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, polisin suçla mücadele stratejileri geliştirirken daha önce işlenmiş suç ve suçluların bilgilerinden yararlanmasını iyi bilmesi gerektiğini söyledi. \'Polis olarak suç ve suçlulara ait önümüzden akıp giden bilgileri kontrol edebiliyorsak suç ve suçluluğu yönetebiliyoruz demektir.\' diyen KOM Şube Müdürü Halil Dağ ise kitapta, toplanan suç ve suçlulara ait ham bilgilerin bir bilgisayar programı aracılığıyla işlenerek suç analizinin yapılış sürecinin anlatıldığını belirtti. Suç ve suçlulukla mücadele için ayrılan kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasının suç analizi bilgileriyle sağlanabileceğini anlatan Halil Dağ, analizlerin sonuçlarına göre alınacak önleyici tedbirlerin, suçların işlenmesini önemli derecede azaltacağını söyledi.