1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Emniyeti nasıl bu hale geldi?
Diyarbakır Emniyeti nasıl bu hale geldi?

Diyarbakır Emniyeti nasıl bu hale geldi?

Diyarbakır'da biri istihbarat gibi önemli bir birimde görevli iki polis memuru evlerinin önünde uğradıkları silahlı saldırıda şehit oldu.

A+A-

Önce 42 yaşındaki Osman Bal bir gün sonra ise 25 yaşındaki Ali Kızıloğlu'nun cenazeleri Diyarbakır'dan memleketlerine uğurlandı.

İki şehidin katil zanlıları henüz belli değil. Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, 'hain bir saldırı' olduğunu söyledi. Ama bu tanımlamadan neyin kastedildiği izah edilmedi. Olayın ardından kim ya da kimlerin çıkacağı devam eden soruşturmadan sonra netleşecek.

Peki bu noktaya nasıl gelindi? Türkiye'nin en önemli güvenlik birimlerinden biri olan Diyarbakır Emniyeti doğrusu hiç de iyi günler geçirmiyor. İstanbul'da gerçekleştirilen 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra diğer illerde olduğu gibi Diyarbakır Emniyeti'nde de adeta depremler silsilesi yaşandı. 2 bini aşkın polis kıyıma uğradı. Bütün şubeler dağıtıldı. Müdür ve müdür yardımcıları görevden alındı. İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün tamamı değiştirildi. TEM'in tamamı tasfiye edildi. Son 2 ayda Diyarbakır'da 4 TEM müdürü görevden alındı. Yani iki haftada bir terörle mücadelenin başındaki isim değiştirilmiş oldu.

PKK ve uyuşturucu konu başlıkları dikkate alındığında meselenin vahameti daha belirgin hale geliyor. En önemlisi de çözüm sürecinin akamete uğratılmasını isteyen çevrelerin tedavüle sokacağı provokasyonları önlemek, dikkatli, tecrübeli ve fedakâr bir emniyet teşkilatını vazgeçilmez kılıyor.

Peki yıllarını pkk ile mücadeleye, istihbarata, narkotiğe veren tecrübeli ve işinin ehli insanları karakollara nöbete gönderirseniz Türkiye'nin en hayati meselesi olan çözüm sürecini nasıl korumaya alabilirsiniz? Provokasyonları nasıl önleyebilirsiniz? Vatandaşların devlete güvenini nasıl tesis edebilirsiniz?

Gece yarısı menfur bir saldırıda hayatını kaybeden Ali Kızıloğlu, Çevik Kuvvet'ten İstihbarat'a kaydırılmış bir isim. Emniyette normal bir şubeye bile atanan polis memurları defalarca hizmet içi eğitime tabi tutuluyor. Ama ne yazık ki bu dönemde İstihbarat ve TEM gibi hassas şubelerde uzmanlık aranmıyor. Şehit Kızıloğlu'na bir istihbaratçının olmazsa olmazı 'pusu ve saldırıdan' kurtulma gibi temel eğitimler bile verilmemiş. Hatta Kızıloğlu'nun silah bile taşımadığı gibi vahim bir iddia var. Diyarbakır TEM ve İstihbarat şubelerinde toplasanız 20 tane tecrübeli personel yok. Şu anda pkk ve uyuşturucu şebekeleri teknik ve fiziki olarak takip edilmiyor.

Maalesef Diyarbakır Emniyeti'nde çalışan neredeyse herkesin düşündüğü tek şey cuma günü görev yerinin değişip değişmeyeceği. Yeni dönemde önemli noktalara getirilen polislerin çoğu tecrübesiz. Yeni atanan polislerin iyi niyetinden hiç kimsenin şüphesi yok. Onlar da vatandaşın can ve mal güvenliği için mesai harcıyor. Ama hassas görevler uzmanlık ister. Emniyet teşkilatı enerjisinin çoğunu kendi personelini fişlemeye harcıyor. Diyarbakır Emniyeti gibi polis teşkilatının yüz akı olmuş, onlarca canlı bombanın yakalanmasını sağlamış ve sayısız eylemi etkisiz hale getirmiş bir teşkilatın bu hale gelmesi üzüntü verici.

HABERE YORUM KAT