1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır ekonomisi çatışmalara kurban gitti
Diyarbakır ekonomisi çatışmalara kurban gitti

Diyarbakır ekonomisi çatışmalara kurban gitti

DİYARBAKIR - Türkiye genelinde son dönemlerde yaşanan olaylar, kültür turizmini derinden etkiledi.

A+A-

Diyarbakır’da, çözüm sürecinde yüzde 90’ları bulan otel doluluk oranları, yüzde 10’lara kadar geriledi. İşletmeler, çalışanların maaşlarını bile ödemekte zorluk çekmeye başladı. 


Genel seçimlerden sonra artan çatışmalı ortam turizmi de vurdu. Diyarbakır’da kültür turizmiyle gelir kaynaklarını oluşturan oteller neredeyse sinek avlamaya başladı. Çözüm süreci ile birlikte artan güven ortamında otellerin doluluk oranı yüzde 90’ları bulurken, son dönemde artan çatışmalı ortam bu oranı yüzde 10’ların bile altına düşürdü. Yapılan rezervasyonların iptal edilmesi ile oteller, bünyelerinde çalışan personellerin maaşlarını da ödemekte sıkıntı çekmeye başladı.

"BELİRSİZLİK DİYARBAKIR'IN EKONOMİSİNİ DAHA DA KÖTÜYE GÖTÜRECEK"
Mitannia Regency Hotel Genel Müdürü Füsun Sola, çözüm sürecinde her şeyin çok güzel gittiğini söyledi. Seçimden sonra çıkan olaylarda insanların ölmesinin çok üzücü olduğunu belirten Sola, "Çatışmalı ortam en çok turizmi etkiledi. Şu andaki rezervasyonların hemen hepsi iptal durumunda. İptaller nedeniyle hiçbir gelir kaynağımız yok, 60 personelimizin maaşlarını nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum. Toplantılar iptal, rezervasyonlar iptal oldu, düğünler iptal oldu ve bunun sonucunda biz hala nereye gideceğiz belli değil. Bu belirsizlik, özellikle Diyarbakır’ın Güneydoğu’nun ekonomisini daha da kötüye götürecek gibi düşünüyorum. Çözüm süreci öncesinde doluluk oranımız iyiydi. Şu anda yüzde 10’lara kadar düştük. Hafta sonu yüzde 10’u bile bulamıyoruz. Hafta içi toplantıya gelmek zorunda olan insanlar, hafta sonu oldu mu kaçıyorlar. Kaçınacak bir bölge haline geldik" dedi.

"6-7 EKİM’DEN İTİBAREN TURİZM OLUMSUZ ETKİLENİYOR"
Liluz Hotel Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Melik Bedirhanoğlu ise, 6-7 ekim olaylarından beri Diyarbakır turizminin olumsuz yönde etkilendiğini kaydetti. Bedirhanoğlu, "6-7 Ekim olaylarının etkisinin uzun süreceğini tahmin ediyorduk. 6-7 Ekim’in etkileri, yavaş yavaş Nisan ayında daha ılıman bir havaya kendini sokmuşken, 7 Haziran seçimleri öncesinde, yine maalesef bu ılıman hava yerini daha sert bir iklime bıraktı. Özellikle seçim sonrasında yaşanan olaylar, bu sıkıntıyı en üst raddeye getirdi. Bunun da doğal olarak Diyarbakır’a yansıdı. Bizim organizasyonlarımız, rezervasyonlarımız iptal edildi ama 6-7 Ekim olaylarından sonra Diyarbakır’da turizm arzu edilen seviyeye gelmedi" diye konuştu.

"BÖYLESİ BİR DURUMDA TURİZMDE CANLILIK BEKLENEMEZ"
Dün Diyarbakır Valiliği’nce alınan sokağa çıkma yasağının ardından iş yerlerine bile özel izinle girdiklerini aktaran Bedirhanoğlu, şöyle dedi:
"Dün otele girmekte bir hayli zorluk çektik. Valiliğin aldığı bir karar vardı, sokağa çıkma yasağı vardı. Sur bölgesine giriş çıkışlar yapılamıyordu. Özel izinler alarak kendi iş yerimize girebildik. Bu kötü bir durum tabi, acı bir durum, böylesi bir durumda turizmin canlılığını beklemek söz konusu değil. Nasıl ki 6-7 Ekim olaylarının yansıması çok uzun bir süreyi aldı, aynı şekilde dün yaşanan olayların da yine turizme yansıması bayağı uzun bir zaman alacak. Diyarbakır'ı turizm alanında önümüzdeki süreçte çok sıkıntılı günler bekliyor."
(YRT-MP-SO-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler