1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır, dinlerin ve inançların kadim şehridir'
'Diyarbakır, dinlerin ve inançların kadim şehridir'

'Diyarbakır, dinlerin ve inançların kadim şehridir'

Ak parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yusuf Ziya Talay: 'Bu kadim kente sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur' dedi.

A+A-
Adalet ve kalkınma partisi (Ak parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yusuf Ziya Talay, Diyarbakır'ın tarihin canlı tanığı müstesna bir kent olduğunu belirterek, 'hepimiz bu mübarek ilimize sahip çıkmak zorundayız' diye konuştu.
 
Yazılı bir açıklama yapan Yusuf Ziya Talay, şu görüşleri dile getirdi:
 
'Bu mukaddes kent, bütün semavi dinlere mensup insanların Asırlarca, barış ve huzur içinde yaşadığı bir şehirdir.10 bin yıllık geçmişiyle, sinesinde barındırdığı sayısız tarihi ve turistik yapılarıyla, bir çok medeniyete beşiklik etmiş bu mukaddes kente sahip çıkmak, hepimizin başlıca görevlerinden biri olmalıdır. 
 
Ama hepimizin başlıca görevlerinden biri de, tuzaklara düşmeyip, yüzyıllardır süregelen barış ve kardeşlik ortamının bozulmasına mani olmaktır.
 
AÇIK HAVA MÜZESİ DİYARBAKIR'A HİZMET NOKTASINDA, HEPİMİZ SORUMLUYUZ
 
Diyarbakır insanının misafirperverliği, cana yakınlığı sadece ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızca değil, turistik seyahat Amacıyla, kentimize gelen yabancılar tarafından da sık sık dile getirilmektedir. Gerek özel sohbetlerde ve gerekse yabancı basın yayın organlarında, Diyarbakır insanının sıcaklığı, samimiyeti ve konukseverliğine dair çeşitli defalar haberler yayınlanmıştır. Şurası kesindir ki, kentimizi kaotik bir ortama sürüklemek isteyenler, bir çok yönden ilimizin geleceğine ve vatandaşlarımıza büyük zararlar vermişlerdir.
 
Her tarafı tarih kokan bu mukaddes şehir, sinesinde bulunan camiler, kiliseler ve diğer ibadethaneleri ile, Asırlardan bu yana gerek Müslümanların ve gerekse diğer semavi dinlere mensup insanların buluşma noktası olmuştur.
 
TALAY: SİNSİ TEZGÂHLARA GEÇİT VERMEYELİM
 
Karanlık odalarda hazırlanan sinsi tezgâhlar, sadece kardeşliğimizi bozmakla kalmayıp, kentimize yapılacak her türlü yatırımların da önünü kesmeyi hedeflemektedir. Yani tezgâh büyüktür. Dolayısıyla bizlerin de bu düşünceler doğrultusunda dikkatli olmamız gerekir.
Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın en iyi şartlarda okullarını okumaları veya birer meslek sahibi olarak hayata atılmaları için, hepimize son derece ciddi sorumluluklar düşmektedir.
 
Mensubu olduğumuz siyasi parti ve STK'lar ne olursa olsun, hepimiz birer Diyarbakır sevdalısı olarak, ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz bu mübarek kente hizmet etme noktasında sorumluyuz.
 
Peygamberler, sahabeler ve evliyalar yatağı, dünyada eşi benzeri olmayan surları, Asırlar öncesinin kültürel yapısını günümüze taşımış tarihi ve turistik yapılarıyla Diyarbakır, Adeta bir açık hava müzesi konumundadır.
 
Eğil ilçemizde bulunan peygamber makamları, Ergani ilçemizde bulunan makam dağı, merkez Sur İlçemizde bulunan Hazreti Süleyman Camisinde ki medfun sahabelerimiz, sayısız medeniyetlerin izlerini taşıyan Ulu cami, bu mübarek kentin ne denli önem Arz ettiğinin birer nişanesidir.
 
Ahmed Arif, Celal Güzelses, Ali Emiri, Ziya Gökalp, Aytaç Hamid, Esma Ocak, Süleyman Nazif, Cahid Sıtkı Tarancı, Sezai Karakoç, Adil Tekin, Aşık İhsani, Yusuf Azizoğlu ve isimlerini sayamadığımız daha bir çok fikir ve bilim insanı, düşünür, araştırmacı, yazar ve şairler, bu müstesna kentin bağrından çıkmışlardır.
 
Ortak paydamız olan Diyarbakır'a sahip çıkmak, hepimizin boynunun borcudur. Kürdüyle,
Zazasıyla, Türküyle, Arabıyla, hepimiz gerektiğinde değil elimizi, başımızı taşın altına koyarak, kirli emellere geçit vermemeliyiz.
 
Geçmiş yılarda, basın yayın kuruluşlarında ve muhtelif platformlarda, sık sık dile getirdiğim gibi, kadirşinas Diyarbakırlı hemşehrilerimin hizmetindeyim.
 
Ak parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, elimden gelen bütün gayretimle evladı olduğum bu mukaddes şehrin hizmetkârıyım.
Unutmayalım ki, başka Diyarbakır yok. Yolu sevgiden geçen herkesle, bir gün mutlaka buluşmak dileğiyle'.
 

HABERE YORUM KAT