1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde olaylar
Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde olaylar

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde olaylar

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'ndeki fakülte ve yüksekokullarda ana dilde eğitim istemiyle sınıfları zorla boşalttıran, sınıf kapılarını kıran ve öğretim üyelerinin sınıflardaki masa ve sandalyelerine zarar verdiği tespit edilen 26 kişi savcılığa sevk e

A+A-

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'ndeki fakülte ve yüksekokullarda ana dilde eğitim istemiyle sınıfları zorla boşalttıran, sınıf kapılarını kıran ve öğretim üyelerinin sınıflardaki masa ve sandalyelerine zarar verdiği tespit edilen 26 kişi savcılığa sevk edildi. Geniş güvenlik önlemi altında Diyarbakır Adliyesi'ne getirilen 6'sı bayan 26 öğrenci savcılık tarafından ifadeleri alınmaya başlandı.    Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği tarafından 16 Ekim'de düzenlenen ana dilde eğitim yürüyüşüne katılımı sağlamak için bazı öğrenciler sınıfları zorla boşaltmış, hocalarının masalarını dağıtmışlardı. . Gözaltına alınan öğrenciler, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgularının ardından önce hastaneye, daha sonra Diyarbakır Adliyesi'ne getirildi. Geçtiğimiz hafta üniversitede bu eylemleri yapanlardan biri yakalanmış, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Bugün mahkemeye çıkarılan 26 kişi hakkında örgüt üyeliğinden işlem yapılacağı öğrenildi. Polis yetkilileri eyleme yaklaşık 700 kişi katıldığını, bu kişilerin tespit edildiğini ve operasyonların başladığını bildirdi.

Dicle Üniversitesi kampüsündeki eylemde öğrenciler ellerinde 'Bê zıman jiyan nabe'(Dilsiz barşı olmaz), 'Em zımane xwe daxazın' (Biz dilimizi istiyoruz), 'Zımanê me rumeta me ye' pankartları ile yürüyüş düzenlemişti. Fen-Edebiyat Fakültesi önünden araştırma hastanesi önüne kadar yürüyen öğrenciler, daha sonra basın açıklaması yapmıştı.