1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Dicle Fen Lisesi'nden YGS Başarısı
Diyarbakır Dicle Fen Lisesi'nden YGS Başarısı

Diyarbakır Dicle Fen Lisesi'nden YGS Başarısı

Özel Dicle Fen Lisesi öğrencisi Hafsa Ceren Demirci, YGS'de üç puan türünde de Diyarbakır birincisi oldu.

A+A-

 Özel Dicle Fen Lisesi öğrencisi Hafsa Ceren Demirci, YGS'de üç puan türünde de Diyarbakır birincisi oldu. Aslen Aksaraylı olan Demirci, hedefinin İstanbul'da mimarlık okumak olduğunu belirterek, çok sevdiği Diyarbakır'da da çalışmak istediğini söyledi.

Diyarbakır'da 1994'ten bu yana eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Özel Dicle Fen Lisesi, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Okul müdürü Tuncay Şen ile başarılı öğrenciler basın mensuplarıyla bir araya geldi. Şen, öğrencileri Hafsa Ceren Demirci'nin 2013 YGS'de YGS 3, YGS 4 ve YGS 5 puan türünde de Diyarbakır birincisi olduğunu söyledi.

Okullarının Nehir Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösterdiğini anlatan Şen, diğer liselerin öğrencileri üniversiteye gönderme oranının yüzde 2-3 olduğunu ancak okullarında bu oranın yüzde 85 olduğunu kaydetti. Şen, okulun üniversite kazandırma ve yerleştirme başarısıyla, Diyarbakır'ın ve ülkemizin seçkin kurumları arasında yerini aldığını söyledi. Özel Dicle Koleji'nin yalnızca üniversite yerleştirme başarısıyla değil; liseler arası basketbol turnuvalarında, her yıl, Diyarbakır'ı ve Güneydoğu'yu temsilen Türkiye yarı finaline kadar yükseldiğini belirten Şen, " Ayrıca kompozisyon, şiir ve resim dallarında il ve Türkiye dereceleri elde etmesi; TÜBİTAK proje ve olimpiyat yarışmalarında kazandığı madalyaları; öğrenci ve velilerine dönük, konferans ve seminerleri ile çok yönlü eğitim ve öğretim faaliyetleriyle de öne çıkmaktadır." ifadelerini kullandı.

Okullarının başarılı olmasının altında hedefi olan öğrenci, bilinçli aile, fedakar ve yüksek donanıma sahip öğretmen kadrosunun büyük rol oynadığını diye getiren Şen şunları söyledi: " Öğrencisinden elde ettiği geliri, yine öğrencisinin iyi yetişmesi adına, eğitim- öğretim ortamlarının donanımına harcamaktadır. Eğitim-öğretimin bir fedakarlık ve ekip işi olduğuna inanan kadrosuyla kendine has bir kokusu, havası vardır Özel Dicle Koleji'nin.

Onun havasında kimse kendisini yabancı hissetmez. İbadet neşvesiyle, insan aşkıyla dört elle sarılır işine herkes. Yoksa, hangi ekonomik kaygı haftanın en az dört günü saat 21.30'a kadar öğrencisinin başında tutabilir öğretmeni? Kış ve yaz okullarıyla, kesintisiz eğitim - öğretim anlayışını sıradan bir iş haline getirmiştir Dicle öğretmenleri. Özel Dicle Koleji yabancı dil öğretiminde uyguladığı teknikler ve hazırlık programları, yaz ve kış yurt dışı dil kampları; ESOL sınavlarına hazırlıkları ve elde ettiği mükemmel başarılarıyla daha lisede iken, hazırlığı olan bir üniversitenin hazırlık bölümünü okumadan geçebilecek yetkinlikte verdiği eğitim düzeyi ile çağına uygun nesiller yetiştirmektedir."

DİYARBAKIR BİRİNCİSİ DEMİRCİ: KİTAPLARA GÖMÜLDÜĞÜM ZAMANLAR OLDU

Diyarbakır birincisi olan Hafsa Ceren Demirci ise başarısını okulun kendisine tanıdığı şartlardan kaynaklandığını söyledi. Diyarbakır'daki liselerde çok değerli ve kapasiteli öğrencilerin olduğunu ancak onların bir takım şartlara sahip olmadıkları için başaramadıklarını belirten Demirci, onların aynı şartlarda olması durumunda başaracaklarının inandığını kaydetti. Sınava hazırlanırken konuları çok iyi anlamaya çalıştığını belirten Demirci, hiçbir zaman yazılılardan yüksek puan alma gibi düşüncesinin olmadığını kaydetti. Demirci, " Zaman zaman kitaplara gömüldüğüm oldu. Zaman zaman da olmayacak gibi düşündüğüm. Ama pes etmedim ve çalışmaya devam etti. Öğretmen ve ailemin desteğiyle başardığıma inanıyorum." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT