1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Devlet Tiyatrosu sezonu kapattı
Diyarbakır Devlet Tiyatrosu sezonu kapattı

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu sezonu kapattı

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Mengi: "Diyarbakır'da tiyatroyu seven, festivalleri takip eden bir kitle var. Seyirci anlamında sıkıntımız yok".

A+A-

Bu yıl 5 oyunla izleyici karşısına çıkan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT) 2013- 2014 sezonunu kapattı.

DDT Müdür Yardımcısı Mümtüz Aydoğan Mengi, yaptığı açıklamada, DDT'nin 1988 yılında kurulduğunu ve halkın tiyatroya yoğun bir ilgisi olduğunu söyledi.

Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali'nde 11. yılı geride bıraktıklarını kaydeden Mengi, bu yıld a yüzde 100 doluluk oranıyla festivali tamamladıklarını, festival kapsamında Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin "Lüküs Hayat"ı sahnelediğini belirtti.

Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali'nde 9 farklı oyunla 21 temsil verildiğini anlatan Mengi, "Festival kapsamında 11 bin seyirciye ulaştık. Festival dışında ise 28 bin 400 bilet kesildi. DDT olarak 2013-2014 sezonunda yaklaşık 40 bin seyirciye ulaştık" diye konuştu.

Metin Arslan'ın oyunlaştırdığı ve yönettiği müzikal komedi "Rumuz Goncagül"ün Diyarbakırlıların büyük beğenisini kazandığını, 3 saat süren oyunun sezon boyunca kapalı gişe oynadığını vurgulayan Mengi, şöyle dedi:

"Bu sezonda ulaştığı 4 bin 200 seyirciyle en çok izlenen oyunlar arasında yer alan Murathan Mungan'ın eseri Taziye ile Beceriksizler, Bak Bizim Şarkımız ve Neşesaçan adlı oyunlarla DDT olarak 5 oyunla seyircimizi selamladık. Diyarbakır'da tiyatroyu seven, festivalleri takip eden bir kitle var. Seyirci anlamında sıkıntımız yok."

Mengi, ekim ayında yeni sezona başlayacaklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT