1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Çin'e rakip oluyor
Diyarbakır Çin'e rakip oluyor

Diyarbakır Çin'e rakip oluyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, tekstilin geliştirilmesi için Avrupa Birliği desteği ile İtalya'nın Prato Ticaret Odası ile işbirliği yaptıklarını söyledi. Son iki aylık dönemde bölgeye Almanya, Danimarka, Vietnam ve Yunanistan gibi

A+A-

Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı, işadamları ile İtalyan Tekstil Uzmanı DR. Alfredo Belli bir araya geldi. 10 gündür Diyarbakır'da tekstil sektörünü inceleyen Belli, Diyarbakır'ın potansiyel olarak iyi bir konuma sahip olduğunu belirterek, İtalyan Prato Ticaret Odası, Diyarbakır Ticaret Odası ile birlikte Tekstil Kümelenme projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

ÇİNE'E RAKİP OLACAĞIZ

Türkiye'de üretilen pamuğun yüzde 40'a yakınının Şanlıurfa ve Diyarbakır'da çıktığını belirten Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Remzi Can, sulama kanallarının devreye girmesiyle birlikte bu oranının daha yükseleceğini söyledi. Kendi ürettikleri pamuğu kendilerinin işletmesi durumunda maliyetlerin Çin'den daha az olacağını ifade eden Can, “Bu nedenle tekstilde Çin'e Diyarbakır rakip olacak diyoruz” dedi.

SÜREÇ EKONOMİYE ÖNEMLİ KATKI SUNDU

Silahların susmasıyla birlikte bölgeye ekonomik anlamda canlılık geldiğini sözlerine ekleyen Can, Türkiye'nin önemli iplik fabrikalarından Unteks'in 270, İskur'un ise 100 milyon Tl'lik yatırım yapmak için Organize Sanayi bölgesine müracaat ettiklerini söyledi. Almanya, Danimarka, Vietnam, Yunanistan gibi birçok ülkenin bölgeye yatırım yapmak için kendilerine ile görüşmeler yaptığını dile getiren Can, “Silahların susmasıyla birlikte ciddi bir yatırım boşluğu oluştu. Bu nedenle her ülke burada yatırım yapmak istiyor. Bunun için bugünlerde kapımızı çalanların sayısında önemli ölçüde artış oldu” diye konuştu.

DİYARBAKIR'A 5 YILDIZLI YATIRIM DESTEĞİ

Hamzalar Tekstil, Diyarbakır'ın Çermik İlçesi'ne 5 yıldızlı Termal Tatil Köyü yaptırıyor. Hamzalar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öner, tesisin inşaatına bu yıl içinde başlayacaklarını söyledi. Hamzalar Tekstil, kaplıcaları ile bilinen Diyarbakır'ın Çermik ilçesine 5 yıldızlı termal tatil köyünü 300 bin metrekare alana yapacak. 5 yıldızlı termal tatil köyü içerisinde; devremülk, kaplıca, SPA merkezi, aquapark, çocuk eğlence merkezi, hayvanat bahçesi, AVM, sağlık merkezi, ibadethaneler (cami, sinagog, cemevi, kilise) ve 5 yıldızlı kongre ile SPA oteli yer alacak. Hamzalar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öner, bölgeye yapacağı yatırımla ilgili olarak Diyarbakır, Siirt, Elazığ, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep illerinde valilik, belediyeler ve kaymakamlıkları ziyaret ederek projesini tanıttı. Çermik İlçesi'nde yapılacak olan tesisin sağlık turizmine katkısının çok önemli olduğunu vurgulayan Öner, ilçede bin 200 yataklı pansiyon olmasına rağmen 100 bine yakın insanın yaz aylarında burada konakladığını söyledi.

Bu yıl içinde temeli atarak, inşaata başlayacaklarını belirten Öner, “Kaplıca suyunun sağlık turizmine kazandırılması bölge ve ülkeye önemli bir değer katacak. 18 ay sonra ilk etabını teslim edeceğiz. Güneydoğu'nun sağlık turizmi için böyle bir çalışmaya ihtiyacı vardı. Biz birinci sınıf 5 yıldızlı kaplıca tatil köyünü, SPA merkezini ve 5 Yıldızlı Kongre & SPA otelini bölgemize kazandıracağız. Ayrıca yapımına başlayacağımız tesis Ortadoğu, Kuzey Irak ve Avrupa'dan da şimdiden talep görmeye başladı” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT