1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır CHP'ye uzak
Diyarbakır CHP'ye uzak

Diyarbakır CHP'ye uzak

Güneydoğu'da tabela partisi konumuna düşen CHP, Diyarbakır'da seçime hazırlık zirvesini bugün gerçekleştirecek.

A+A-

6 seçimdir, yüzde 5'in altına düşen CHP'ye Diyarbakır halkı "Niye oy vereyim" dedi.Seçim hazırlıklarına başlayan CHP bugün Diyarbakır'da bölge toplantısı yapacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 30 Mart yerel seçimleri sonrasında verdiği röportajda “Din ve etnik kimlik temelli siyaset” nedeniyle bölgede taban tutmakta zorlandıklarını iddia etmişti, Kılıçdaroğlu “Elbette çalışacağız yüzde 1 oy bile alsak bunu değerli buluyoruz. Her tarafa gidiyoruz. Attığımız adım maya tutacak mı? Elbette tutacak, bize zaman verilmesi lazım” açıklamasını yapmıştı.

'Niye oy verelim?'

CHP mi Diyarbakır'a uzak, Diyarbakır mı CHP'ye uzak? Diyarbakırlı CHP'ye neden oy vermiyor? Bu soruya yanıt bulmak için Al Jazeera Turk'ten Sibel Demirci Erdem Diyarbakır sokaklarını dolaştı. Sorulara aldığı ilk yanıt “ Niye verelim ki?" oldu. Bunun gibi tepkisel başlayan cümlelere, sohbet ilerledikçe beklentiler eklendi.
Ayakkabı boyacısı Çapan:CHP eski CHP değil

Adres Balıkçılarbaşı Çarşısı. Ayakkabı boyacısı Hacı Çapan sorumuza “CHP bir şey yapmamış ki, ne yapmış” diyerek karşılık veriyor. Eskiden kendisinin de CHP üyesi olduğunu söyleyen Çapan'ın aklında bugünün CHP'sinden çok İnönü'nün SHP'si ve Ecevit'in CHP'si kalmış. Çapan “CHP eski CHP değil, eksiden herkes sol partiyi tutuyordu. CHP Kürtlere yakınlık gösterirse ve çözüm sürecine destek olursa başarılı olur. Erdal İnönü olsaydı AKP bölgede dolaşamazdı” diyor. Çapan'ın sözleri SHP-HEP ittifakını gerçekleştiren Erdal İnönü'ye duyulan sempatinin de bir göstergesi.

CHP'den beklenti: Çözüm sürecine destek versin
Tarihi Ulu Camii'nin önündeki çay ocakları Cuma namazı öncesinde kalabalık. Çay ocağındaki masalardan birine konuk oluyoruz. Önce konuşmak istemiyorlar. Çekingen başlayan sohbet giderek koyulaşıyor. Sıtkı Kayar “40 yıl evvel Diyarbakır CHP'li idi. Ne getirdi? Hep kandırmaca hep kandırmaca. Şehrin altını, kaldırımlarını altın ile döşeseler de biz CHP'ye oy vermeyiz.

Kılıçdaroğlu ne gelsin ne de bizden oy istesin” diyerek söze başlıyor. Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldığını söyleyen Kayar 2004'te bir oğlunun askerde şehit düştüğünü, Dicle Üniversitesi'nde okuyan bir oğlunun da şu anda hapishanede olduğunu belirtiyor ve ekliyor: Çözüm süreci önemli, illa barış olmalı, açlığa razıyız yeter ki barış olsun, inadına barış. CHP de sürece destek vermeli.

Yan masadan bir genç sohbete katılarak Kayar'ın “Açlığa razıyız yeter ki barış olsun” sözlerine “Açlığa razı değiliz” diyerek itiraz ediyor. Memur olduğunu söyleyen ve ismini vermeyen bu genç ise gençliğe iş ve gelecek umudu verilmesi gerektiğini belirtiyor.

'Söylediklerinin inandırıcı olması lazım'

Sohbetimiz başka bir masadan kalkıp yanımıza gelen Halit Karakuş ile devam ediyor. Karakuş "Kılıçdaroğlu gelsin, başımızın gözümüzün üstüne. Diyarbakır'a herkes gelebilir. Kimse bir şey yapmaz. Ama güzel laflar söylesin. İkna edebilmesi için söylediklerinin inandırıcı olması lazım. Eşit vatandaş olarak yaşamak istiyoruz. Anadilde eğitim için bir şey diyor mu?" ifadelerini kullanıyor.
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın "Çözüm sürecinde İmralı görüşmelerini izleyecek heyete CHP de katılmalı" önerisine sokaktan da destek var. Karakuş'a göre “ Görüşmelere herkesin katılması lazım. CHP'nin de MHP'nin de. Bu sadece Kürtlerin sorunu değil ki, Türklerin de sorunu”. Yaşlıca bir amca ise ismini söylemek istemiyor ama 'CHP'nin dindarlarla arasının iyi olmadığını' savunuyor.

Ferhat Tanrıverdi: CHP'nin yaklaşımını doğru bulmuyorum

Cuma namazı nedeniyle masa boşalınca biz de çarşı boyunca yürümeye devam ediyoruz. Bu kez karşımıza 18 yaşındaki Ferhat Tanrıverdi çıkıyor. 18 yaşındaki Tanrıverdi 2015 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak. CHP'ye oy vermeyeceğini söyleyen Tanrıverdi ”Bu bölge hakkındaki yaklaşımlarını doğru bulmuyorum. Çabalamıyorlar. Sadece konuşmakla olmaz, birşeyler yapmaları gerekir. Halka yakın durmalılar ki halk onları hissetsin” diyor.

'CHP bölgeden uzaklaştı'


CHP'nin Diyarbakır'da yapacağı çalışma toplantısının ikinci bölümüne sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katılacak. Bunlardan biri de Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi. Toplantı öncesinde konuştuğumuz Elçi'ye göre de CHP bölgenin gerçeklerinden uzaklaştı ve bu nedenle CHP ile bölge arasına mesafe girdi:

“Kürt meselesinin geldiği noktayı görmezden geldiler. Bölgenin ekonomik, kültürel, siyasal gerçeklerinden uzaklaştılar. Bu, aradaki mesafeyi açtı. Hatta ilişkinin sıfıra indiği bir noktaya gelindi. Bu toplantının CHP'yi yeniden toplum gerçekleriyle buluşturacak bir fırsat sunmasını umuyorum. Genel itibarıyla çözüm sürecini desteklemekten öte, somut ihtiyaçlara ilişkin siyasetini projelerini anlatmalı, bunları somutlaştırmalı. CHP'nin pozitif katkılarla geliştirici, hükümeti de teşvik edici bir noktada olması gerektiğini düşünüyorum”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT