1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır CHP'de bir kriz daha
Diyarbakır CHP'de bir kriz daha

Diyarbakır CHP'de bir kriz daha

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, kriz uyarısını dikkate almaması üzerine İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Diyarbakır denetçiliği görevinden ayrıldı.

A+A-

Haşim Özkoyuncu'nun Diyarbakır il başkanlığından istifasını açıkladığı basın toplantısında dile getirdiği 'sözleşme' ile Diyarbakır Denetçisi olarak görev yapan İzmir Milletvekili Oğuz Oyan'ın uyarı yazısını kamuoyuna BUGÜN duyurmuştu.

İstifa metni, 27 Kasım 2012 tarihini taşıyor. Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra bilgi için genel başkan yardımcıları Adnan Keskin, Umut Oran ve Nihat Matkap ile Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil'e de gönderilmiş.

SAYGI VE GÜVEN ORTAMI KALMADI

Oyan, istifa metninde şu ifadeleri kullanıyor: "Parti Meclisi'nin Diyarbakır denetçisi olarak 16 Ekim 2012 tarihinde son bir yıllık sürece ilişkin değerlendirmemi tarafınıza iletmiş, Eylül sonunda başlatılan olağanüstü il kongresi girişiminin Diyarbakır'ı yeniden yönetilemez bir noktaya taşıyabileceğine dair kaygılarımı paylaşmıştım. Ne yazık ki sürecin akışını değiştirebilecek adımlar atılmamıştır.

Bu durumda benim önerimi de içeren çözüm seçeneğini tüketen bir yola girilmiş olduğu ve bu koşullarda Diyarbakır'da sözümüze saygı ve güven duyulacak bir ortamın yeniden oluşamayacağı düşüncesiyle Diyarbakır denetçiliği görevimi sürdürmemin hem parti hem de kendi açımdan doğru olmayacağını bildirmek ve gereğini arz etmek isterim."

CHP'nin Levent Kırca tepkisi:

'Yakışmadı, ayıplıyoruz'

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Levent Kırca'yı Bostancı Gösteri Merkezi'nde sarf ettiği sözler nedeniyle kınadığını söyledi. İsmet İnönü'yü anma törenlerinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Salıcı, "O sözleri Levent Kırca'ya yakıştıramıyor ve onu ayıplıyorum. Kendisini, sanatını seven icra etmesini savunan yurttaşlarımızın vicdanına havale ediyorum dedi.