1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Cezaevi'ni kaleme aldı
Diyarbakır Cezaevi'ni kaleme aldı

Diyarbakır Cezaevi'ni kaleme aldı

Diyarbakır'da sekteye uğrayan çözüm sürecine dair önemli bir açıklama yapan İmralı Heyeti üyeleri, açıklamalarının ardından Diyarbakır Cezaevi Müzesi Koordinasyon Merkezi'ni gezdi. Heyet üyelerinden Hatip Dicle ve İdris Baluken, merkezde oluşturulan anı d

A+A-
Kandil'e giderek KCK yetkilileri ile demokratik diyalog ve çözüm sürecinin geldiği aşamayı görüşen İmralı Heyeti üyelerinden İdris Baluken, Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık, kurulan bu temas sonrası döndükleri Diyarbakır'da bugün sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
 
Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu'nda düzenlenen basın toplantısı ile sürece dair değerlendirmelerde bulunup, maddeler halinde siyasi iktidara dönük çözüm önerilerini dile getiren heyet üyeleri, toplantının ardından ise aynı yerde bulunan Diyarbakır Cezaevi Müzesi Koordinasyon Merkezi'ni dolaştı.
 
 
Müzeye gelen Heyet üyelerini Koordinasyon görevlileri karşıladı. Kırmızı karanfiller takdim edilen heyet üyeleri, ellerindeki bu karanfillerle merkezi dolaşıp, yetkililerden bilgi aldı. Heyet üyelerinden İdris Baluken ile Hatip Dicle, daha sonra oluşturulan anı defterine duydu ve düşüncelerini de yazdı.
 
 
İdris Baluken, anı defterine şunları kaydetti:
 
"İnsanlık dışı işkence yöntemlerine karşı, insanlık onurunun korunduğu Diyarbakır Cezaevi'nin müzeye dönüştürülmesi çabalarının ilk adımını büyük bir duygusallık içerisinde gözlemliyorum. Duyguları tarif etmek zor.
 
Öfke, acı, sevinç, umut birbirine karışmış durumda. Bir halkın yok edilmenin eşiğine geldiği bir dönemde, cellatların zulmünü alt ederek kendi halkını küllerinden yeniden yaratanların tarihi mücadele mirası önünde saygıyla eğiliyorum. En zor koşullarda, en büyük zaferleri çıkarmanın geleneği onlardan öğrendik. Onun için tarih önünde mutlaka ezilenler olarak kazanacağımızı ifade etmek isteriz. Diyarbakır Cezaevi'nin müzeye dönüştürülmesi salt Kürt halkı ve Kürdistan için değil, tüm Türkiye halkı ve Ortadoğu'da yüzleşme temelinde yeni sayfa açacaktır. Emeği geçen arkadaşları kutluyorum"
 
Baluken deftere bunları kaydederken, Hatip Dicle ise şunları kaleme aldı:
 
 
"12 Eylül faşist askeri diktatörlüğünün, 70'li yıllarda tomurcuklanan 29. Kürt özgürlük ayaklanmasını tümüyle yok etmek amacıyla kurduğu ve dünyanın en vahşi uygulamalarının sergilendiği Amed Zindanı'nı unutturmamak adında kurulmaya başlanan 'İnsanlık Müzesi'ni gezdim. Emeği geçen herkesi kutluyor, tebrik ediyorum.
 
 
1980'li yıllarda Amed Zindanı, Kürt halkının yiğit evlatlarının şahsında, bir halkın tüm insani, kültürel ve tarihi değerlerinin yok edilmek istendiği bir vahşet yuvasıydı. Doğaldır ki o dönem bu vahşet yuvasını bir özgürlük abidesine dönüştürmek amacıyla direnenler ve bu onur direniş sırasında canını seve seve veren halkının kahramanları da vardı. Sonuçta insanlık kazandı; özgürlük kazandı; onur kazandı.
 
 
12 Eylül faşist diktatörlüğü kaybetti. Bu tarihi kanları, canlarıyla yazan Amed Zindanı şehitleri önünde saygıyla eğilirken; onların anılarının ve miraslarının bugün takipçisi olan milyonlarla özgürlük aşığı insanımızın bilincinde yaşadıklarını biliyoruz. Onların anılarını yaşatacak ve barışı hem Kürdistan ve Türkiye'de hem de tüm Ortadoğu'da egemen kılma yönündeki mücadeleye son nefesimize kadar devam edeceğiz. Bu söz, özgürlük şehitlerine verdiğimiz sözdür. Mutlaka bağlı kalınacaktır."
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT