1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Cezaevinde resim sergisi açıldı
Diyarbakır Cezaevinde resim sergisi açıldı

Diyarbakır Cezaevinde resim sergisi açıldı

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki hükümlü ve tutuklularının yaptığı yağlı boya, kara kalem, nokta resim, gümüş ve elişi çalışmaları sergileniyor.

A+A-

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki hükümlü ve tutuklularının yaptığı yağlı boya, kara kalem, nokta resim, gümüş ve elişi çalışmaları sergileniyor.

Dağkapı'daki Güzel Sanatlar Galerisi'ndeki serginin açış kurdelesini Vali Hüseyin Avni Mutlu ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak kesti

Başsavcı Durdu Kavak, Vali Mutlu ve diğer konuklara çalışmalarla ilgili teknik bilgiler verdi.

Serginin gezilmesinden sonra bir açıklama yapan Vali Mutlu, serginin hazırlanmasında emeği geçen yetkilileri kutlayarak, "Eğitim çok önemli. Eğitim her yerde sürdürmemiz gerekli olan bir çaba. İnsan nerede olursa olsun, güzel şeyler üretmek için gayretini sürdürmesi lazım. Bunu özellikle cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin farklı becerilerin geliştirmesi noktası vermemiz gerekir. Emeği geçenleri kutluyorum." dedi.

Başsavcı Durdu Kavak da, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü ve tutukluların yağlı boya, kara kalem, nokta tekniğiyle yaptığı resim ile gümüş atölyesinde üretilen gümüş işleri çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Geçen hafta içinde üzücü bir olayın meydana geldiğini, ancak hayatın devam ettiğini belirten Kavak, serginin açılışını bu anlamda önemsediklerini ifade etti.

Kavak, "Özellikle bugün yaptık ki, Diyarbakır'da sadece kötü şeyler değil, aynı zamanda pozitif, olumlu şeyler de olduğunu bütün Diyarbakır ve Türk kamuoyu görmüş olsun istedik. Bu eserler yapılıyor ve satılıyor. Arkadaşlarımıza da bu paralar cep harçlığı şeklinde yansıyor. Ama asıl bu resimlerin yapılması esnasında bu hükümlülerimizin sabrı, tahammülü, dikkati ve emeği öğrenmeleri. Sergide 60 yağlı boya, 11 kara kalem ile yaklaşık 200 parça gümüş el işleri var." şeklinde konuştu.

Sergi, hafta sonuna kadar açık kalacak.