1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Cezaevi sergisi 12 Eylül’de açılacak
Diyarbakır Cezaevi sergisi 12 Eylül’de açılacak

Diyarbakır Cezaevi sergisi 12 Eylül’de açılacak

DİYARBAKIR - Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi’nin çağrısı ile bir araya gelen 46 sanatçı ve öğrencinin Diyarbakır Cezaevi’ne ilişkin çizimleri, 12 Eylül’de sergilenecek.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi koordinasyonu ile çalışmalarını yürüten Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi’nin çağrısıyla 46 sanatçı ve öğrenci, 12 Eylül Darbesi’nin yıldönümünde sergi açmak için I. Sanat Buluşması’nda bir araya geldi.

Sümerpark’ta 7 Eylül’de başlayan Sanat Buluşması, 11 Eylül’e kadar devam edecek. Diyarbakır Cezaevi’ni yeniden yorumlayacak sanatçıların eserleri, “Bu son olsun” sloganıyla 12 Eylül tarihinde Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi Sergi Salonu’nda saat 13.00’te sanatseverlerle buluşacak.


“CEZAEVİNİN MÜZE OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”


Sergiye ilişkin bilgi veren Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Necati Pirinççioğlu, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi Koordinasyonu Merkezi’nin Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesi için 18 Mayıs’ta açıldığını belirterek, bu merkezi, orada yaşananların bir daha yaşanmaması, büyük olayları anma ve bir toplumsal hafıza merkezi olarak da düşündüklerini kaydetti. 5 Nolu Cezaevi’nde o sürede geçen büyük olayları toplumla yeniden buluşturma, sanat, arşiv-dokümantasyon yoluyla toplumla buluşturup, hem cezaevinin müze olması hem de bir daha yaşanmaması adına bu çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Pirinççioğlu, şunları kaydetti:


“12 Eylül’de, bütün Türkiye’nin aslında bir buldozer gibi üzerinden geçen 12 Eylül rejiminin darbesinin yıldönümünde Diyarbakır zindanında yaşananları sanat yöntemiyle kamuoyuyla paylaşmak istedik. Onun için 7 Eylül’de sanatçılar ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla bir atölye çalışması yürüttük.

Bu ilkti ve bundan sonra da atölye çalışması yıl içerisinde tekrarlanacak. Çeşitli illerden heykeltıraş, resim ve diğer sanat dallarındaki arkadaşların katılımıyla 12 Eylül’de bu atölyenin sonuçlarını bir sergi ile Sümerpark’taki Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi’nde kamuoyuyla paylaşacağız. 12 Eylül’de bu sergiye bütün Diyarbakır halkını davet ediyoruz”.


(MP-ÖK-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler