1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Cezaevi önünde Umut Nöbeti
Diyarbakır Cezaevi önünde Umut Nöbeti

Diyarbakır Cezaevi önünde Umut Nöbeti

Tutuklu gazetecilere destek için İstanbul Silivri ve Diyarbakır Kapalı Cezaevi’nde eş zamanlı Umut Nöbeti tutuldu.

A+A-

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından Silivri Cezaevi önünde başlayan “Umut Nöbeti” eylemi bugün 77’inci gününü geride bıraktı. “Umut Nöbeti” eyleminin bir diğer ayağı da Diyarbakır’da yapıldı. Bölgede çatışmalı ortamda görev yapan gazetecilere destek vermek için başlatılan Haber Nöbeti eyleminin üçüncü ekibi bugün Diyarbakır  E Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya geldi.
 
dsc-0014rsm56c4927255956.jpg

 
Haber  Nöbeti Ekibi’nde yer alan Gazeteci-yazarlar Haydo Bağdat (Diken), Mehveş Evin (Diken), Metin Cihan (İleri Haber) ve Semra Çelebi (Özgür Radyo), Arzu Demir (ETHA/ANF), Ceyda Karan (Cumhuriyet), Cihangir Balkır (Zete), Demet Yılan (Sendika.org), Gökhan Biçici (Dokuz8haber),  Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.
 

 dsc-0030rsm56c492812cffa-002.jpg
"GERÇEKLERİ ÖLDÜRMENİN EN İYİ YOLU GAZETECİLERİ TUTUKLAMAKTIR"
 
Tutuklu gazetecilerin durumuna dikkat çekmek için Silivri Cezaevi’nde başlatılan Umut Nöbeti’ne eş zamanlı olarak Diyarbakır Cezaevi’nde oturma eylemi yapıldı. Haber Nöbeti adına basın açıklamasını yapan yazar Hayko Bağdat, gazetecilerin yaşadığı tutuklama ve baskılara dikkat çekti. Bağdat, “Savaşta ilk önce gerçekler ölür derler. Gerçekleri öldürmenin en iyi yolu da gazetecileri susturmaktır. Sokaklarda günlerce çocukların cenazeleri beklediği, annenin 7 gün cenazesi alınmadığı bir ortamda tüm baskılara rağmen gazeteciler bunları halka aktarmakla görevli. Zor şartlarda çalışan, cezaevinde kalan ve katledilenlerin sesini duyurmak için de buradayız. Çalışan gazetecilerle dayanışmak için buradayız" dedi.

dsc-0044rsm56c4928818972.jpg

dsc-0019rsm56c4927928ee7.jpg

 
BERİTAN CANÖZER'İN TUTULDUĞU CEAZEVİ'NDE OTURMA EYLEMİ
 
Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanı Hakkı Boltan ise Haber Nöbeti Ekibi’ne desteklerinden dolayı teşekkür etti. Boltan, tutuklu gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istedi. JİNHA Muhabiri Beritan Canözer'in bu cezaevinde tutuklu olduğunu belirten Boltan, gözaltı ve tutuklamaların devamn ettiğini söyledi. Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanı Nevin Özdemir ve Gün Radyo çalışanı Ahmet Gülmez'in Mardin'de gözaltına alındığını ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini söyleyen Boltan, baskı ve gözaltılarına karşın gazetecilik yapmaya devam edileceğini söyledi.Yapılan açıklamanın ardından gazeteciler, Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde oturma eylemi yaptı.  

 

(Haberdar)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler