1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Cezaevi CHP'nin seçim bildirgesinde
Diyarbakır Cezaevi CHP'nin seçim bildirgesinde

Diyarbakır Cezaevi CHP'nin seçim bildirgesinde

Müze olması tartışmaları ile gündemde olan Diyarbakır E Tipi Cezaevi CHP'nin Seçim Bildirgesi'nde yer aldı, bildirgede, Diyarbakır Cezaevi'nin ise İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi'ne dönüştürüleceği kaydedildi.

A+A-
CHP, ATO Congresium'da düzenlenen toplantı ile seçim bildirgesini açıkladı. Kamuoyuyla paylaşılan bildirge 200 sayfadan oluşuyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Yaşanacak bir Türkiye için yola çıktık” sözleriyle başlayan bildirgede, CHP'nin iktidar olması durumunda yapacakları anlattı.
 
Seçim bildirgesinde, Dersim arşivlerinin tarihçilerin erişimine açılacağı, Madımak Oteli'nin “Hoşgörü Müzesi” yapılacağı, Diyarbakır Cezaevi'nin ise İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi'ne dönüştürüleceği bildirildi.
 
Bildirgede ayrıca, din, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin tüm vatandaşların inanç ve ibadet özgürlüğünü güvence altına alma sözü veren CHP, cemevlerini diğer ibadethaneler gibi yasal statüye kavuşturacağını vaat ediyor.
 
Zorunlu din derslerini kaldırma sözü de veren CHP bildirgesinde, bu derslerin çoğulcu bir içeriğe kavuşturularak seçmeli hale getirileceği açıklanıyor.
 
Kürt sorunu
 
CHP, “Kürt sorunu” başlığında soruna yönelik çözüm ilkelerini bildirgede paylaşıyor.  Bu başlıkta şu açıklamalar yer alıyor:
 
“Her türlü şiddet ve baskıyı sona erdirerek, sorunu müzakere ve siyaset yoluyla çözeceğiz. Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olmasını sağlayacağız. TBMM'de temsil edilen siyasi partileri, çözüm için bir araya getirerek, süreci geniş bir toplumsal uzlaşma ile yürüteceğiz. Sorunu çözmeye yönelik tüm girişimlerin şeffaf ve hukuka uygun olmasını temin edeceğiz. Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananlar ve Uludere katliamı başta olmak üzere tüm faili meçhuller, işkenceler ve hak ihlallerini araştıracak bir Meclis Komisyonu kuracağız.”
 
Seçimlerde ve siyasette dil yasaklarını sona erdirme sözü veren CHP, talep eden tüm vatandaşlara anadil öğrenimi imkanı sunacağını da açıkladı.
 
Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımını kaldırma vaadinde bulunan CHP, köylerini boşaltanların mağduriyetini gidererek, dönüşlerin önünü açacağını belirtiyor.
Bildirgede, ayrıca Dersim arşivlerinin tarihçilerin erişimine açılacağı, Madımak Oteli'nin “Hoşgörü Müzesi” yapılacağı, Diyarbakır Cezaevi'nin ise İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi'ne dönüştürüleceği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT