1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. ‘Diyarbakır Caddesi’ne Cami istiyoruz’
‘Diyarbakır Caddesi’ne Cami istiyoruz’

‘Diyarbakır Caddesi’ne Cami istiyoruz’

Batman’da Diyarbakır Caddesi olarak bilinen Turgut Özal Bulvarı ve çevresinde cami yetersizliği olması sebebiyle Batmanlılar bu eksikliğin giderilmesini istediler.

A+A-

Batman’ın yerel basınında yayınlanan ‘Diyarbakır Caddesi'ne Camii İstiyoruz’ başlıklı bir makaleyle, Turgut Özal Bulvarı ve çevresinde cami eksikliğine dikkat çekilmesinden sonra çevre sakinleri mahallelerine büyük bir cami yapılmasını istediler.


Konu hakkında görüştüğümüz Batman Basın ve Batman Rehber Gazetesi yazarlarından Abdurrezzak Çelik, insanların en çok uğradığı ve gittiği yerlerden biri olan Diyarbakır Caddesi’nde cami yetersizliği olduğunu söyledi. Çelik, “Bunun için bu haftaki yazımda bu konuyu ‘Diyarbakır Caddesi'ne Camii İstiyoruz’ başlıklı yazımla kaleme aldım. Umuyorum ki yetkililer Diyarbakır Caddesine güzel bir cami inşa ederler.” dedi.


Diyarbakır Caddesinde yapılacak cami için üç öneride bulunan Çelik, şunları söyledi: “Birinci önerim Atatürk Parkı; burası yer ve konum olarak çok müsaittir. İkinci önerim yakında başka yere taşınacak Hükümet Konağının yeridir. Üçüncü önerim ise Esen Tepe’dir. Valiliğin Esen Tepe için böyle bir projesi vardı. Ama ne oldu bilmiyorum unutulup kaldı. Umarım tekrar hatırlarlar ve faaliyete koyarlar.”


“Diyarbakır Caddesi’nde büyük bir cami istiyoruz”


Batman Diyarbakır Caddesine büyük bir caminin yakıştığını söyleyen Eyüp Ramazanoğlu, “Diyarbakır Caddesi esnafı olarak kalabalığız ama Diyarbakır Caddesinde namaz kılabileceğimiz geniş ve ferah bir cami yok. 7 gün 24 saat kalabalık olan Diyarbakır Caddesi insanların namaz kılabileceği ya da gördüğü için namaz kılabileceği büyük bir cami yok. Burada caminin olmayışı sıkıntıdır.” dedi.


Caddeye daha geniş cami yapılması gerektiğini ve geç bile kalındığını belirten Ramazanoğlu şunları söyledi: “Batman’ın en büyük caddelerinden biri olan Diyarbakır Caddesini başından sonuna kadar yürüyün, sadece bir cami var. Diyarbakır Caddesinde ezan esinin olması bile güzel olur. Burada caminin olmayışı nedeniyle bizler hep bina altlarında, bodrumlarda namaz kılıyoruz.  Bu durumda sanki birilerinden saklanıp namaz kılıyoruz. Kesinlikle Diyarbakır Caddesinde büyük bir cami istiyoruz.”


“Yakın cami olmadığından dükkânımızda namaz kılıyoruz”


Diyarbakır Caddesi esnafları olarak büyük bir caminin olmasını istediklerini belirten Hasan Yıldız, Bazen cemaatle namaz kılmak istiyoruz ama camiden uzak olduğumuz için dükkânımızı bırakıp gidemiyoruz. Kendi dükkânımızda ya da bodrumda namaz kılmak zorunda kalıyoruz. Batman’a gelen her hangi bir misafir en uğrak yerlerden biri olan Diyarbakır Caddesini gezmek istiyor. Camiye gitmek istese cadde de hiçbir cami gözükmüyor. Caminin biran evvel yapılmasını istiyoruz.” dedi.


Yetkililere seslenen Yıldız, “Başta Batman Belediyesi olmak üzere Batman Valiliği ve diğer tüm yetkililerden isteğimiz burada bir cami inşası bekliyoruz. Bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz. Valilik ile Belediye, Diyarbakır Caddesine merkezi bir cami yapmaları şarttır. Bu caddede bir caminin olması maddi ve manevi olarak güzel olacaktır. Yer konusunda da yetkililerin arayış içine girmeleri ve harekete geçmesi gerekiyor. İnşallah bu isteğimiz olur. Olursa seviniriz esnaflar olarak.” ifadelerini kullandı.


“Cami için Belediye ve Valiliğin yardım yapmalarını bekliyoruz”


Diyarbakır Caddesinde caminin yetersiz olduğunu vurgulayan Veysi Orhan ise şunları söyledi: “Yakın cami olmadığından esnaf olarak camiye fazla gidemiyoruz. Yetkililerden isteğimiz cadde üzerinde Diyarbakır Caddesine yakışır büyük bir cami yapmalarını istiyoruz. Batıdan gelen yerli turistlerimiz var. Diyarbakır Caddesini gezerken cami eksikliği var. Bu da Batman’ın büyük bir eksikliğidir. Batman’a yabancılar geldiği zaman, ihtiyaç olarak camiyi görmeleri lazım yol boyu cami yok. Bu konuda Belediye ve Valiliğin yardım yapmalarını bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler