1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Kuzey sergisi açıldı
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Kuzey sergisi açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Kuzey sergisi açıldı

Çoğunluğu Dicle Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim ve Heykel Bölümü mezunu 24 sanatçının grafik, yerleştirme, yağlıboya ve heykel gibi çalışmalarının yer aldığı serginin açışı yapıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başka

A+A-

 Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Açılışta konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Diyarbakır'da ilk kez 24 sanatçının bir araya gelerek bu özel çalışmayı ortaya çıkarttığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleşen bu sergide emeği geçen tüm sanatçılara teşekkür eden Cebe, bu çalışmanın dünyanın diğer ülkelerinde de gösterilmesi için çaba sarf edeceklerini ifade etti.

Dicle Fırat Koleji Müdürü Mehmet Kapçak da “Deneyim sahibi, yeniliğe açık, gözü eğitilmiş, kopyacılıktan uzak, yaratıcı 24 arkadaşımız burada” diyerek sözlerine başladı. Sanatçıların çoğunluğunun Dicle Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olmasının sevindirici olduğunu ifade eden Kapçak, “Kaynağın Diyarbakır olması ancak yelpazenin dünya çapında olması gurur verici” diye konuştu. “Ne iş yapıyorsak onu en iyi şekilde temsil etmemiz gerekir ki nitelik, nicelik ve yaratıcılık ön plana çıkabilsin” diyen Kapçak aksi halde ilerleme sağlanamayacağını vurguladı. Sanatın estetik kaygıyla ürün verme çabası olduğunu ifade eden Kapçak, çalışmalarından ötürü sanatçıları kutladı.

Üretim arttıkça sergiler aratacak

Amed Sanat Galerisi Koordinatörü Barış Seyitvan da kolektif çalışmanın çok zorlu ve zahmetli olduğunu ancak ilk kez bu kadar sanatçının ürünlerini bir arada görmenin sevindirici olduğunu ifade ederek, serginin başka yerlerde de açılması dileğinde bulundu. Seyitvan, Amed Sanat Galerisi'nin açılmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle yerel sanatçıların kendilerini ifade etme şansının arttığını söyledi. Galerinin yılda 10 kez profesyonel çalışmalara evsahipliği yaptığını ve bu çalışmalara ilginin arttığını söyleyen Seyitvan, üretimler devam ettikçe sergilerin de artacağını belirtti.

Sergide çalışmaları bulunan sanatçılar: Ali Aksakal, Aşkın Ada Ercan, Aziz Kanat, Aziz Tilki, Barış Aydın, Bedran Tekin, Burhan Özdemir, Gökhan Aslan, Gül Aydın, İsmail Oyur, M.Şiyarbar Epözdemir, Mehmet Kapçak, Mesut Özkırtay, Nevret Azizoğlu, Nezir Akul, Nezir Şahin, Nimet Keser, Orhan Baytekin, Orhan Umut, Rabiha Arslan, Remzi Sever, Rıdvan Kuday, Şengül Acil ve Yunus Güçlü.