1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi obeziteye karşı
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi obeziteye karşı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi obeziteye karşı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi obezite hastalığı ile mücadele etmek için “sen de harekete geç” sloganıyla ücretsiz spor etkinlikleri düzenliyor.

A+A-

7-15 yaş arası çocukların faydalandığı etkinliğin talep olması halinde yıl boyu devam ettirilmesi bekleniyor. 15 Haziran’da yaz spor okulları ile başlayan obeziteyle mücadele için spor etkinlikleri, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı jimnastik salonunda devam ediyor.

7-15 yaş arası toplam 53 çocuğun faydalandığı obeziteyle mücadele etkinlikleri, her hafta pazartesi, çarşamba, cuma günlerinde gerçekleştiriliyor. Her gün iki saat süren spor etkinliğinde, çocuklar, spora 15 dakika ısınma koşusuyla başlıyor, 30 dakikalık step, aerobik egzersiz hareketleriyle devam ediyor. Etkinlik plates toplarıyla yapılan hareketler ve ip atlamayla sona eriyor. Ayrıca çocukların, perşembe ve cuma günleri yüzme havuzuna götürülerek, havuzda bir saat serbest, bir saat da eğitmenler eşliğinde çalışması sağlanıyor.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Spor Şube Müdürlüğü eğitmeni Gül Bozkurt, halk arasında aşırı şişmanlık olarak bilinen obezitenin insan yaşamını olumsuz etkilediğini ve kısalttığını söyledi.

Obeziteyle mücadele için haftanın 4 günü çocuklarla birlikte spor yaptıklarını ifade eden Bozkurt, dünyada yaygın görülmesine paralel olarak hastalığın Diyarbakır’da da arttığına dikkat çekti. Bunun için obeziteyle mücadele etkinliklerini başlattıklarını, Halk Sağlığı Merkezi’nden bir diyetisyen talebinde bulunduklarını kaydeden Bozkurt, diyetisyenin bundan sonra her hafta spor programına gelip, yiyecekler ve beslenme konusunda ailelere bilgilendirmelerde bulunacağının bilgisini verdi.

Obeziteyle mücadelede 7-15 yaş arası çocukları kabul etmelerinde yatan sebebin sağlıklı nesiller yetiştirmek olduğunu vurgulayan Bozkurt, "Bu yaş aralığında bulunan çocukların metabolizmaları oldukça hızlı çalışıyor. Ayrıca obezite erken teşhis edilmesi durumunda hastalıkla mücadele daha çabuk gelişir. Bundan dolayı 7-15 yaş arasını spora kabul ediyoruz" diye konuştu.


(DE-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler