1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır bölgesindeki barajlardan su tahliye edilecek
Diyarbakır bölgesindeki barajlardan su tahliye edilecek

Diyarbakır bölgesindeki barajlardan su tahliye edilecek

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan barajlardan bir kısmından kontrollü olarak su tahliye edilecek.

A+A-

DİYARBAKIR- DSİ 10. Bölge Müdürlüğü İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak İl sınırları içerisinde inşa edilerek işletmeye açılan barajların 2012 Aralık ayında gelen yüksek akımlar nedeniyle baraj işletme programları çerçevesinde bazı barajlardan zorunlu kontrollü olarak su tahliyesi gerçekleşecektir.

Bu kapsamda; DSİ 10. Bölge Müdürlüğünde baraj havzalarınca düşen yağışın yoğunluğu ve gelen yüksek akımlara bağlı olarak, 19 Aralık 2012 günü saat 22.00'da Dicle Barajından 60 m3/s ve Devegeçidi Barajından 20 m3/s debi ile kontrollü bir şekilde tahliye işlemine başlanacak olup, yağışlara ve barajlara gelen akımlara bağlı olarak gerektiği hallerde tahliye işleminin Devegeçidi ve Batman Barajlarında da yapılacaktır. Yağışların kesilmesi veya enerji üretimi ile istenen baraj işletme programına uygun seviyeye ulaşması halinde tahliye işlemine son verilecektir.

Diyarbakır Valiliği'nde yapılan açıklamada, tahliye işlemi esnasında muhtemel can ve mal kayıbının önlenmesi ve geçmiş yıllara yaşanan sorunların tekrar yaşanmaması için halkın konuya gerekli hassasiyeti göstermesi istendi.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)