1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Bölgesinde enflasyon arttı
Diyarbakır Bölgesinde enflasyon arttı

Diyarbakır Bölgesinde enflasyon arttı

Diyarbakır bölgesinde Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı.

A+A-
Bölgede Mayıs ayında enflasyon yüzde 0,27 artış oranıyla Türkiye ortalamasının altında çıktı. Mayıs ayı zam şampiyonu fındık içi olurken, en çok ucuzlayan ise sivri biber oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Mayıs ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı.
 
Uras'ın verdiği bilgilere göre Türkiye genelinde Mayıs ayında 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0,40, önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,38, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,66, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,23 artış gerçekleşti. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ise bir önceki aya göre yüzde 0,27, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 5,29, bir önceki yılın aynı ayına göre 9,15 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8.26 artış gerçekleşti.
 
ZAM ŞAMPİYONU FINDIK İÇİ
 
TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M.Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesinin en çok zamlanan ve en çok ucuzlayan ürünlerini açıkladı.
 
Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen ay yüzde 31,97 oranında fiyat artışıyla fındık içi zam şampiyonu olurken, bu ürünü fiyatı yüzde 30,93 oranıyla kuru kayısı, yüzde 16,96 oranıyla limon, yüzde 13,48 oranıyla kadın ayakkabısı ve yüzde 9,98 oranıyla artış gösteren kadın gömleği izledi.
 
EN ÇOK SİVRİ BİBER UCUZLADI
 
TÜİK verilerine göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise sivri biber geldi. Mayıs ayında sivri biberin fiyatı yüzde 53,42 oranında düşerken, bu ürünü yüzde 26,74'lük düşüşle domates izledi. Mayıs ayında fiyatı en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde 6,43 ile elektrikli saç bakım aletleri, yüzde 4,51 ile LPG dolum ücreti ve yüzde 2,26 ile altın mücevher yer aldı.

HABERE YORUM KAT