1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır bölge Aralık enflasyonu açıklandı
Diyarbakır bölge Aralık enflasyonu açıklandı

Diyarbakır bölge Aralık enflasyonu açıklandı

DİYARBAKIR - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, 2013 yılı aralık ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı.

A+A-
Diyarbakır bölgesinde aralık ayı enflasyon verileri açıklandı. TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre bölgede aralık ayında enflasyon yüzde 0.77 artış oranıyla Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı.
 
Aralık ayı zam şampiyonu patlıcan olurken, en çok ucuzlayan ise karnabahar oldu. Türkiye genelinde 2013 yılı aralık ayında 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0.46, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7.40 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7.49 artış gerçekleşti. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ise bir önceki aya göre yüzde 0.77, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 7.55 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8.09 artış gerçekleşti.
 
ZAM ŞAMPİYONU PATLICAN OLDU
 
TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesinin en çok zamlanan ve en çok ucuzlayan ürünlerini açıkladı. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen ay yüzde 24.87 oranında fiyat artışıyla “patlıcan” zam şampiyonu olurken, bu ürünü fiyatı yüzde 24.51 oranıyla nar, yüzde 11.62 oranıyla LPG, yüzde 10.76 oranıyla ekmek ve yüzde 6.11 oranıyla artış gösteren kargo ücreti izledi.
 
TÜİK verilerine göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise karnabahar geldi. Aralık ayında karnabaharın fiyatı yüzde -32.85 oranında düşerken, bu ürünü yüzde -25.13'lük düşüşle portakal izledi. Aralık ayında fiyatı en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde -13.98 ile domates, yüzde -6.56 ile erkek kazağı ve yüzde -2.83 ile altın mücevher yer aldı.
 
(AKK-Y)

HABERE YORUM KAT