1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Bizim için çok önemlidir
Diyarbakır Bizim için çok önemlidir

Diyarbakır Bizim için çok önemlidir

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''Diyarbakır'ı, Diyarbakırlıların hepsini seviyoruz. İlettiğimiz mesaj bu'' dedi.

A+A-

Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral A. Atila Işık, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel ve 7. Kolordu Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ile birlikte Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu makamında ziyaret etti.

Başbuğ, burada yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı olarak kuvvet komutanları, jandarma genel komutanı ile yurt içinde ilk ziyareti 2. ordu bölgesinde başlattıklarını söyledi.

Özellikle bölücü terörle mücadelede ve iç güvenlikle ilgili icra ettiği harekat açısından 2. ordunun çok önemli bir bölgede olduğuna dikkati çeken Başbuğ şöyle dedi:

''2. ordu çok önemli bir görev icra ediyor. Bunun için ilk ziyareti 2. ordu bölgesine yapıyoruz. Diyarbakır bizim için çok önemlidir. Burada hepimiz görev yaptık. 2 yılım Diyarbakır'da geçti. Hava ve jandarma kuvvet komutanları da iki yıl burada görev yaptılar. Ömrümüzün belli kesiti Diyarbakır'da geçti. Bu nedenle en azından bize fahri hemşehrilik verilmesi lazım. Diyarbakır'ı, Diyarbakırlıların hepsini seviyoruz. İlettiğimiz mesaj bu.''

Orgeneral Başbuğ ve beraberindekiler daha sonra bazı sivil toplum örgütü temsilcileriyle basına kapalı olarak bir araya geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bir ülkenin güvenliğinin mali kaynaklarla ölçülemeyeceğini söyledi.

Ülkenin güvenliğinin önce geldiğini vurgulayan Orgeneral Başbuğ, terörün bölge ve Türkiye'nin ekonomisine verdiği zararın ortada olduğunu belirtti.

Diyarbakır'da yaptığı görüşmelere ilişkin basın toplantısı düzenleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bölücü terör örgütünün Türkiye'nin başında olmaması halinde kaynakların bu bölgeye gideceğine dikkat çekti. "Güvenliğin korunması için kaynak harcanacaksa harcanacak" diyen Orgeneral Başbuğ, şunları söyledi: kullan

"Konuştuğumuz kaynaklar neredeyse 100 milyar dolarla ifade ediliyor. Bu da tabii çok önemli. Buradan şu noktaya gelmek istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bu Türkiye'nin başındaki terör belasının etkinliğinin mümkün olduğu kadar kısa sürede sonlandırılmasını, sonuçlandırılmasını hedefliyoruz. Türkiye bu terör belasının, bölücü terör örgütünün etkinliğinin kırılması noktasında mesafe almalı ve daha normal dönemlere dönmelidir. 1990'lı yıllardaki güvenlik durumunun hatırlanması gerekiyor. Belki 90'lı yıllarda deseydik ki '2 binli yıllarda güvenlik böyle olacak' kimse inanmazdı. Gelinen nokta memnuniyet verici ama buraya nasıl geldik. 6 bine yakın güvenlik görevlisi ve 6 bine yakın vatandaşın kanı aktı. Bu mücadele kolay değil."

Devlet, millet, ülke olarak bütün kurum ve kuruluşlarla bölücü terör örgütüne daha ağır darbeyi vurmak için el birliği yapılması gerektiğini vurgulayan Başbuğ, omuz omuza bu mücadelenin daha da artan yoğunlukta sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Geçen yılın aralık ayından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölücü terör örgütüne karşı yürüttüğü mücadelede ayrı bir sayfa açıldığına dikkat çeken Başbuğ, "Aynı kararlılıkla, artan bir azimle bu mücadeleye devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Terörle mücadelenin diğer alanlarında da ümitliyiz. Alınacak başarılarla bölücü terör örgütünün beklenenden daha kısa sürede etkisiz hale getirilebileceğine inanıyoruz. Hedefimiz, mücadelemiz bu istikamettedir. Diyarbakır bizim için çok önemlidir. Diyarbakır'ın tedbirlerle layık olduğu yere gelmesini ümit ediyoruz. Kentin layık olduğu yere gelememesinin nedeni terördür. Dünyada bölgesine, halkına bu kadar zarar veren başka bir bölücü terör örgütü yoktur" dedi.