1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Berlin Yolcusu
Diyarbakır Berlin Yolcusu

Diyarbakır Berlin Yolcusu

yarbakır'ın 6-10 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan dünyanın en büyük turizm ve seyahat fuarı organizasyonu ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuar'ına katılacağı belirtildi.

A+A-

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açaklamada 24-27 Ocak 2013 tarihlerinde İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan 17. Doğu Akdeniz Ülkeleri Turizm ve Seyahat Fuarı'na (EMİTT) katılan Diyarbakır'ın 6-10 Mart 2013 tarihlerinde Almanya'da düzenlenecek olan dünyanın en büyük turizm fuarı ve borsası ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'na katılacağı bildirildi. ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'na 187 ülke, 10 bin 644 katılımcı, 113 bin turizm profesyoneli ve 60 bin tatilci ziyaretiyle 94 ülkeden 7 bin gazetecinin katılımıyla dünyanın en fazla ziyaret edilen turizm fuarı olma ünvanını elinde tuttğu kaydedildi. 1966 yılından beri gerçekleştirilen fuarın bu yıl 47'cisinin düzenleneceği açıklandı. Diyarbakır'ın, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın fuar alanında kuracağı 3 bin 79 metrekarelik stantta kendisine ayrılan alanda tanıtım yapacağı ifade edildi.

"DİYARBAKIR FUARDA KÜLTÜR VE İNANÇ TURİZMİ POTANSİYELİ İLE ÖN PLANA ÇIKIYOR"

Diyarbakır'ın sahip olduğu turizm potansiyelini ön plana çıkararak uluslararası platformlarda tanıtımının sağlanması için son dönemde Diyarbakır Valiliği önemli proje çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmalar arasında valilik tarafından cazibe merkezlerinin desteklenmesi programı kapsamında yürütülen Diyarbakır Kültürel Mirasının Tanıtımı Projesi kapsamında önemli tanıtım ve fuar etkinliklerine yer verildi. Bu projeyle Diyarbakır'a en çok turist gönderen ülkelerinde başında gelen Almanya'da düzenlenecek dünyanın en büyük katılımlı turizm fuarıyla Almanya ve Avrupa turizm sektörü başta olmak üzere dünya turizmine Diyarbakır'ın kültür ve inanç turizmindeki potansiyelinin tanıtımı gerçekleştirilecek. Fuar hakkında değerlendirmede bulunan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "Son yıllarda yapılan turizm ve tanıtım yatırımlarıyla Diyarbakır'ın turizm potansiyelinde önemli başarılar elde ettiğini ifade etti. Toprak, "Bugün, Diyarbakır surlarıyla, Türkiye'nin en büyük alana sahip arkeolojik müzesinin yer alacağı İçkale, 5. Harem-i Şerifi Ulu Camii, Nebi ve Sahabe Türbeleri büyük restorasyon çalışmalarıyla yeniden özüne uygun olarak onarılmaktadır. Diyarbakır denince akla gelen tüm yapılarda önemli çalışmalar yürütülmektedir.

Bu çalışmalarla Diyarbakır kültürel mirasın korunması ve turizm altyapısının geliştirilmesinde önemli yol kat etmektedir. Turizm altyapısının geliştirilmesine paralel olarak Diyarbakır'ın tüm potansiyelleriyle tanıtımı büyük önem arz etmektedir. Diyarbakır'ın en iyi şekilde tanıtımı adına valiliğimizce oluşturulan yol haritasıyla yurtiçinde ve yurtdışında önemli turizm fuar ve organizasyonlarına katılım planlanmıştır. Bu çalışmalardan biri de Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen dünyanın en büyük Turizm Fuarı ITB Berlin Turizm Fuarı'dır. Diyarbakır gibi turizmde çok önemli potansiyeli olan bir kentin bu fuarda yer alması bizim için bir görevden öte büyük bir sorumluluktur. Diyarbakır'a gelen yabancı turistlerin önemli bir bölümünü Almanya'dan gelen turistler oluşturmakta olup son yıllarda artık Alman turistlerde kültür turizmi turlarına büyük önem verdikleri gözlenmektedir. Biz de kültür ve inanç turizminde büyük potansiyeli olan Diyarbakır'ı Alman turizmi başta olmak üzere dünya turizm piyasasına en iyi şekilde sunmanın hazırlıklarını yapıyoruz" dedi.

Diyarbakır'ın tanıtımı adına Diyarbakır Valiliği'nun stantta fuar katılımcılarına Diyarbakır'a özgü yöresel tatlardan cevizli sucuk, badem ezmesi gibi ürünlerin sunumunu yapacağı belirtildi. Diyarbakır'ın tanıtımı adına tüm etkin çalışmaların planlanmasının sağlanması düşünülen fuarda Diyarbakır'ın tanıtımının her yönüyle sağlanması valilik tarafından hazırlanan ve basımı sağlanan Türkçe, Almanca, Arapça, İngilizce ve Japonca gezi rehberi, gezi haritası, broşür ve kitapçıklar ile Diyarbakır'ı tanıtan kitap, tanıtım filmi gibi tanıtım materyallerinin stantta gelen ziyaretçilere dağıtımının sağlanacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT