1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Berlin turizm fuarında
Diyarbakır Berlin turizm fuarında

Diyarbakır Berlin turizm fuarında

Dünyanın en prestijli turizm fuarı olarak kabul edilen ve 05-09 Mart 2014 tarihlerinde Almanya'nın Berlin şehrinde düzenlenecek olan Uluslararası ITB Berlin Turizm Fuarı'na Diyarbakır 2. kez katılacak.

A+A-

Yurtiçi ve yurtdışı turizm tanıtım organizasyonlarına katılım sağlamaya büyük önem veren Diyarbakır, sahip olduğu turizm potansiyelini ön plana çıkararak uluslararası platformlarda tanıtımını sağlayacak.

Almanya'nın Berlin şehrinde düzenlenecek olan Uluslararası ITB Berlin Turizm Fuarı Diyarbakır'ın tanıtılması ve turizmde rekabet gücünün artması açısından önemli fırsatlardan biri olacak. Son dönemlerde Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır'ın sahip olduğu turizm potansiyelini ön plana çıkararak uluslararası platformlarda tanıtımının sağlanması için önemli proje çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmalar arasında Valilik tarafından Cazibe Merkezlerinin Desteklenmesi Programı kapsamında yürütülen Diyarbakır Kültürel Mirasının Tanıtımı Projesi kapsamında önemli tanıtım ve fuar etkinliklerine yer verildi.

DİYARBAKIR, DÜNYA'NIN EN BÜYÜK TURİZM FUAR ORGANİZASYONUNDA YER ALACAK

Fuar hakkında değerlendirmede bulunan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç; "Diyarbakır, kültürel mirasın korunması ve turizm altyapısının geliştirilmesinde önemli yol kat etmektedir. Turizm altyapısının geliştirilmesine paralel olarak Diyarbakır'ın bütün değerleriyle tanıtımı büyük önem arz etmektedir. Diyarbakır'ın en iyi şekilde tanıtımı adına Valiliğimizce oluşturulan yol haritasıyla yurtiçinde ve yurtdışında önemli turizm fuar ve organizasyonlarına katılım planlanmıştır.

Kültür turizmine ilgi duyan ve ülkemizi en çok ziyaret eden ülke vatandaşlarından olan alman turistlerin, bundan sonraki yıllarda ilimizi daha fazla sayıda ziyaret etmeleri için gerekli tanıtım çalışmaları yapılacak. Bu çerçevede Kültür ve İnanç Turizminde büyük potansiyeli olan Diyarbakır'ı Alman turizmi başta olmak üzere Dünya Turizm Piyasasına en iyi şekilde sunmanın çalışmalarını yapıyoruz" dedi.

Son altı ayda yurtiçi ve yurtdışında birçok büyük turizm organizasyonunda Diyarbakır'ın güçlü bir şekilde katılım sağlayarak yer aldığını vurgulayan Vali KIRAÇ, Diyarbakır'ın bu tanıtım çalışmaları sayesinde geçtiğimiz yıl turist ziyaretçi sayılarında ciddi artışlar yaşandığını ve çalışmaların hızla devam ederek çok kısa sürede şehrin bu potansiyelinin ve güzelliklerinin turizme kazandırılması ve en doğru şekilde tanıtımı sağlanarak turizminde hak ettiği yerlere geleceğini dile getirdi"dedi.

Berlin'de düzenlenecek olan fuara ilimizden de Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Sivil Toplum Kuruluşları ve Seyahat Acenteleri yetkilileri de katılacak. Fuar esnasında Almanya'dan Türkiye'ye turist getiren büyük ölçekli tur operatörleri yetkilileriyle de bir araya gelinerek, 2015 yılında Diyarbakır'ın kültür turizmi kataloglarında yer alması sağlanarak ilimize gelen turist sayısının arttırılması hedefleniyor.

Yapılan görüşmelerde, 2015 yılında hizmete açılacak Uluslararası havalimanının yurt dışından doğrudan uçuş imkânı yaratacağı ve seyahat zamanlarının kısalmasında önemli katkılar sağlayacağı vurgulanacak. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımıyla ilimizin tüm dinamiklerinin turizm kapasitesini arttırma noktasında önemli işbirliği faaliyetleri yürüttüğü yapılan görüşmelerde vurgulanacak. Ayrıca fuarda ilimizin Hilar, Çayönü, Körtik Tepe gibi önemli arkeolojik merkezlerinin de tanıtımı yapılarak ziyaretçilere anlatılacak.

Diyarbakır'ın tanıtımı adına tüm etkin çalışmaların planlanması sağlanacak olan fuarda Diyarbakır'ın tanıtımının her yönüyle sağlanması adına Diyarbakır Valiliği tarafından hazırlanan ve basımı sağlanan beş farklı dilde gezi rehberi, gezi haritası, broşür ve kitapçıklar, "Uygarlığın Diyarbakır'daki İlk Adımları Körtik Tepe" kitabı, tanıtım filmi gibi tanıtım materyallerinin stantta gelen ziyaretçilere dağıtımı sağlanacak.

HABERE YORUM KAT