1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır, Berlin fuarı'nda tanıtıldı
Diyarbakır, Berlin fuarı'nda tanıtıldı

Diyarbakır, Berlin fuarı'nda tanıtıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi dünyanın prestijli fuarlarından olan Berlin Turizm Fuarı'a katılarak, kentin tarihi ve turistik özelliklerini tanıttı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, fuara katılımın Diyarbakır'n ulusla

A+A-

Bu yıl 48'incisinin düzenlendiği, 180 ülkenin tanıtıldığı, 11 bin firma ve 180 bin profesyonel ile yedi bin gazeteciyi ağırlayan Berlin Turizm Fuarı'na kurum olarak ilk kez katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kenti tanıttı.

Federal Almanya Cumhuriyeti Başbakanı Angela Merkel'in katılımıyla açılan fuarda çeşitli ülkelerin turizmcilerine Diyarbakır hakkında bilgi veren yetkililer, herkesi kentin tarihi ve turistik mekanlarını görmeye davet etti. Fuarda stant açan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Turizm Müdürlüğü yetkilileriyle de bir araya gelen heyet, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Berlin Turizm Fuarı'nda; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Valiliği ve sivil bileşenlerin katılımıyla Diyarbakır standı açıldı. Standı ziyaret eden konuklara kentin tarihi ve kültürel özelliklerini tanıtan CD, broşür ve kartpostal dağıtılarak kent hakkında bilgi verildi.

Fuara, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş ve yardımcısı Zülfü Atlı ile Turizm Koordinatörü Metin Özçelik katıldı. Çağdaş, fuara katılımın Diyarbakır'ın uluslararası arenada tanıtımı ve kentin turistik açıdan cazibe merkezi olabilmesi için önemli bir adım olduğunu belirtti. Fuarların turizmin gelişimi ve kentin tanıtımının yanı sıra katılımcılar arasında da sosyal ve kültürel işbirliği imkanı sağladığına dikkat çeken Çağdaş, "Farklı kültür ve coğrafyaları bilmek konusunda fuarlar farkındalık yaratmaktadır. Bu anlamda bizlere turizm trendleri hakkında büyük bir deneyim katmıştır" diye konuştu.

Fuar boyunca profesyonel katılımcılar ve önemli tur operatörleri ile görüştüklerini, kentle ilgili görüş, eleştiri ve önerilerini aldıklarını söyleyen Çağdaş, deneyim paylaşımında bulunduklarını söyledi.

(ÜN-AKK-Y)
 

HABERE YORUM KAT