1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir'e Berat
Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir'e Berat

Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir'e Berat

Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir hakkında 'Irak'ta Kürdistan bayrağı altında poz verdiği' gerekçesiyle başlatılan kovuşturma takipsizlikle sonuçlandı

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında Irak ziyaretinde Kürdistan bayrağı altında fotoğraf çektirdiği gerekçesiyle açılan soruşturmada, \'kovuşturmaya yer yok\' kararı çıktı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Diyarbakır Başsavcılığı\'nın yaptığı kovuşturmada suç unsuruna rastlanmadığından takipsizlik kararı verdiğini açıkladı.

 

MECLİS GÜNDEMİNDE • Baydemir hakkındaki soruşturmalar, MHP Hatay Milletvekili Turan Çirkin\'in İçişleri Bakanı Beşir Atalay\'a yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşındı. Çirkin, soru önergesinde, Baydemir\'in Halepçe\'de yaptığı konuşmayı anımsattı. Bu konuşmada, Baydemir\'in Güneydoğu Anadolu Bölgesi\'nden \'Türkiye Kürdistanı\' diye bahsettiğini belirten Çirkin, İçişleri Bakanlığı\'nın ne işlem yaptığını sordu.

 

Baydemir\'in Irak ziyareti, gazetelere \'Irak\'ta Kürdistan bayrağı altında poz verdi\', \'Baydemir sınırı aştı\', \'Baydemir yine kışkırtıyor\', \'Baydemir\'den Güneydoğu için Kürdistan ifadesi\' haberleriyle yansımıştı.

 

İçişleri Bakanı Atalay, Çirkin\'e verdiği yanıtta, gazete haberleri üzerine Diyarbakır Valiliği\'nden gerekli araştırmaları yapmasını istediklerini belirtti. Atalay, Diyarbakır Valiliği\'nin araştırmasına göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı\'nın haberler üzerine Osman Baydemir hakkında tahkikat başlattığını; ancak kovuşturma sonunda \'suç unsuru bulunmadığı\' gerekçesiyle \'kovuşturmaya yer yok\' kararı verildiğini bildirdi.

 

DİĞER BAŞKANLAR • Çirkin, soru önergesinde, Baydemir ve aynı yönde söylemlerde bulunan diğer belediye başkanları hakkında yapılan şikayet, dava ve soruşturmalarla ilgili de bilgi istedi.

 

Bakan Atalay, belediye başkanları hakkında gerek şikayet ve gerekse normal denetimler sonucu tespit edilen mevzuata aykırı konular hakkında gerekli araştırma ve incelemelerin geciktirilmeksizin yapıldığını ve suç unsuru bulunması halinde yargıya iletildiğini anlattı. Atalay, Baydemir hakkında da göreve başladığı tarihten bugüne kadar muhtelif konularda inceleme ve araştırma yapıldığını ve suç unsuru olan konuların yargıya intikal ettirildiğini belirtti.