1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır-Batman-Siirt kırsal kalkınma projeleri için 37 milyon dolar bütçe
Diyarbakır-Batman-Siirt kırsal kalkınma projeleri için 37 milyon dolar bütçe

Diyarbakır-Batman-Siirt kırsal kalkınma projeleri için 37 milyon dolar bütçe

Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projeleri Faaliyet İzleme Toplantısı Diyarbakır'da düzenlendi. Toplantıda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, proje hibe oranını yüzde 50'den yüzde 70'e destek miktarını da 30 bin TL'den 84 bin TL'ye çıka

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Batman, Siirt illerinde uygulanan Kırsal Kalkınma Projeleri'nin faaliyet izleme toplantısı Bakan Eker'in katılımıyla Diyarbakır'da gerçekleşti. GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezinde düzenlenen toplantıda 3 ilde uygulanan kırsal kalkınma projeleri tanıtıldı. 2007 yılında başlatılan projenin 2014 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

Kırsal kalkınma projeleri için bakanlık tarafından 37 milyon dolarlık hibenin verildiğini anlatan Bakan Eker, bölge tarımının modernleşme gerektiğini anlattı. Konuşmasında müjde olarak belirttiği projelere destek hibesinin artığını belirten Bakan Eker, uygulanan proje kapsamında hibe oranın yüzde 50'den yüzde 70'e yükseldiğini söyledi. Hibe desteğinin ise 30 bin TL'den 84 bin olarak belirlediklerini ifade eden Bakan Eker, proje sayesinde bölgede istihdamın da aratacağını söyledi.

Bakan Eker, "Bir projeye en fazla 30 Bin TL hibe veriyorduk toplam yüzde 50'sini veriyorduk. Ben bunu yüzde 70'e çıkardım. Hibe üst limiti 30 Bin TL'ydi bunda 84 Bin TL'ye çıkardım. Hadi getirin projeleriniz destekleyelim. Diyarbakır'da bu projelerin başvuruları Mayıs ayında başlıyor. Bu proje başvurusu yapanların hepsi bundan istifade edecek. Siirt, Batman oradaki kardeşlerimizde 8 Temmuz itibariyle 1 ay süre veriyoruz. 9 Ağustosa kadar projesini getirenlere biz yeni üst limitle yani 84 TL hibe limitiyle projelerini destekleyeceğiz" dedi.

"ÇÖZÜM SÜRECİNE SIKI SIKIYA SARILACAĞIZ"

Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Bakan Eker, Çözüm sürecine sıkı, sıkıya sarılması gerektiğini ifade ederek, provokasyon yapmak isteyenlere fırsat vermeyeceğini söyledi Bakan Eker, "Barışa, çözüme, kardeşliğe, birlik ve beraberliğe inançla sarılacağız. Onu tutacağız gelecek için birlikte sevgi inşa edeceğiz. Birlikte umut ve kardeşlik türküleri yakacağız. Bundan rahatsız olacak olanlar, olur, çıkarları zedelenenler olur. Onlarda provokatif eylemlere girişirler. Bunlara karşı uyanık olacağız, asla prim vermeyeceğiz. Çünkü Türkiye bir yola girdi ve biz son 30 yıldır tatmadığımız. Bir huzuru, güven ortamını ve o güven ortamının bereketini tattık son 5-6 ayda Diyarbakır'da. Buna sıkı, sıkıya sarılalım heba etmeyelim, heba etmek isteyenlere, ettirmek isteyenlere fırsat vermeyelim. Yeter artık diyelim 'Edi Bese' diyelim'. Ekmeğimize, huzurumuza, kalkınmamıza, gelişmemize engel olmak isteyen kendi bir takım düşüncesi emelleri olmak isteyen, ne olduğunu bilmediğimiz bir takım teşebbüslerin hayata geçmesine asla fırsat vermeyelim. Biz bu bölgenin de, Türkiye'nin diğer bölgeleri gibi kamu hizmetlerinden daha fazla istifade etmesi için, alt yapı hizmetlerinden, diğer kamu yatırımlarından daha fazla hizmet alması ve pay alması için bölgedeki kardeşlerimiz inde medeniyetin nimet ve imkanlarından daha çok istifade etmesi için daha mutlu, daha müreffeh hayat yaşaması için projelerimizi hayata geçiriyoruz. Diyarbakır, Batman, Siirt kırsal kalkınma projesi bu projelerden sadece bir tanesidir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT