1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Başlar Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor
Diyarbakır Başlar Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor

Diyarbakır Başlar Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’da inşa edilen Başlar Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’da inşa edilen Başlar Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Proje tamamlandığında 38 bin 200 dekar zirai arazi suya kavuşacak.
 
Fiziki Gerçekleşme Oranı Yüzde 20’ye Ulaştı


Diyarbakır İli sınırları dâhilinde bulunan ve Silvan Projesi’nin depolamalarından biri olan Başlar Barajı’nda fiziki gerçekleşme oranı yüzde 20’ye ulaştı. Akçay Çayı üzerinde yapımı devam eden baraj çalışmalarında kondüvi imalatı devam ederken diğer yandan da dolu savak ve gövde kazıları yapılıyor. Kil çekirdekli homojen dolgu tipinde ve temelden 30 metre yüksekliğinde inşa edilen baraj 1 milyon m3 toplam hacme sahip bulunuyor.
 
Baraj ile 38 Bin 200 Dekar Zirai Arazi Modern Sulama Sistemine Kavuşacak


Projenin 2017 yılına yetişmesi için çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Diyarbakır’da önemli bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Hizmete alacağımız tesis ile bölgede 38 bin 200 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak. Projenin gerçekleşmesi ile 5 bin kişiye istihdam olanağı ve milli ekonomiye de yılda 16 milyon TL katkı sağlanacak” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler