1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barosu'ndan Zergelê katliamına tepki
Diyarbakır Barosu'ndan Zergelê katliamına tepki

Diyarbakır Barosu'ndan Zergelê katliamına tepki

Diyarbakır Barosu, TSK'ya ait savaş uçaklarının Kandil'e bağlı Zergelê köyünde gerçekleştirdiği katliama tepki göstererek, BM'nin Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal eden Türkiye'nin hava operasyonlarını sonlandırılması çağrısı yapıldı.

A+A-

Diyarbakır Barosu, TSK'ya ait savaş uçaklarının Kandil'de bulunan Zergelê köyünde sivillere yönelik gerçekleştirdiği katliamla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Birleşmiş Milletlerin (BM) Cenevre Sözleşmesi'ne göre silahlı çatışmalarda sivil yerleşimlerin hedef alınamayacağı vurgulanarak, "Irak Merkezi Hükümeti ve Kürt Bölgesel Hükümeti'nin izin ve daveti olmadan Irak Bölgesel Hükümetinin topraklarına yapılan her türlü hava harekatı uluslar arası hukuka aykırı olduğu gibi, zaman zaman kimi yetkililerce ifade edilen ve tümüyle Uluslararası Deniz Hukuku'nun bir tabiri olan 'sıcak takibin' koşulları da burada bulunmamaktadır" denildi.


Açıklamada son olarak, hava operasyonlarına son verilerek, yargısız infaz ve diğer hukuk dışı güç kullanımından kaçınılması istenildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler