1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barosu'ndan Sur Belediyesi'ne dayanışma ziyareti
Diyarbakır Barosu'ndan Sur Belediyesi'ne dayanışma ziyareti

Diyarbakır Barosu'ndan Sur Belediyesi'ne dayanışma ziyareti

Diyarbakır Barosu, eşbaşkanları tutuklanan Sur Belediyesi'ne dayanışma ziyaretinde bulundu. Baro Başkanı Tahir Elçi, bu hukuksuzlukla mücadele edeceklerini belirterek, tüm hukuki sürecin takipçisi olacaklarını kaydetti.

A+A-

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve yönetim kurulu üyeleri, özyönetimin ilan edilmesinin ardından siyasi soykırım operasyonları kapsamında belediye eşbaşkanları tutuklanan Sur Belediyesi'ne dayanışma ziyaretinde bulundu.

 

Baro heyetini eşbaşkan yardımcıları karşıladı. Belediye binasında eşbaşkan yardımcıları ile yapılan görüşmenin ardından Sur Belediyesi önünde açıklamada bulunan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Silvan ve Sur belediye eşbaşkanlarının hukuksuz bir tutuklanma ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, Sur Belediyesi ile dayanışma içinde olacaklarını söyledi.
 
Elçi,"Halkın oyları ile seçilmiş eşbaşkanları, tutuklamak ve sürgüne göndermek halka gözdağı ve halkın iradesine saygısızlıktır. Belediye eşbaşkanlarımızın topluma hizmet sunması gerekirken, hukuksuzca tutuklandılar. Bu gidişat, bu yol yol değildir. Belediye eşbaşkanlarını tutuklayarak çözüm sağlayamayız.

Özerklik ilanları ve özerk yapıların güçlendirilmesi konuları daha demokratik bir ortamda tartışılmalı ve bir çözüme kavuşturulmalıdır. Bu toplum 2009'da yaşadığı travmayı yaşamak istemiyor. Seçilmiş birinin eline kelepçe vurma doğru değil. Yine aynı tabloyu yaşamak istemiyor bu halk. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekir. Diyarbakır Barosu bu hukuksuzlukla mücadele edecek. Tüm hukuki sürecin takipçisi olacağız. Bunun peşini bırakmayacağız" dedi.
 
Eşbaşkanların Diyarbakır'da tutuklanıp Ankara ve Kırıkkale'ye gönderilmesinin hem belediye çalışanlarını, hem de aileleri ve halkı derinden yaraladığını kaydeden Elçi, bu tarz bir uygulamanın kabul edilemeyeceğini ifade etti. Eşbaşkanların serbest bırakılması yada Diyarbakır'a getirilmesini isteyen Elçi, şunları aktardı:

"Hükümeti serinkanlı düşünmeye çağırıyoruz. 90'lı yıllarda da bunlara benzer uygulamalar yapıldı. Ama bir sonuç alınamadı. Ankara'dan vur deyince burada öldürüyorlar. Diyarbakır Sur Belediyesi eşbaşkanlarının yaka paça gözaltına alınması bu uygulamaların son halidir. Bu uygulamalardan vazgeçip çözüm endeksli uygulamalara geçilmesini istiyoruz."
 
Eşbaşkan yardımcısı Naşide Buluttekin Can ise, desteklerinden dolayı Diyarbakır Barosu'na teşekkür etti. Buluttekin Can, belediye çalışanları olarak çalışmalara ara vermeden kaldıkları yerden devam edeceklerini belirtti. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler