1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barosu'ndan şehit savcı olayıyla ilgili açıklama
Diyarbakır Barosu'ndan şehit savcı olayıyla ilgili açıklama

Diyarbakır Barosu'ndan şehit savcı olayıyla ilgili açıklama

DİYARBAKIR - Diyarbakır Barosu, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi olayıyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak olayı kınadı.

A+A-
Savcı Kiraz'ın rehin alınarak öldürülmesinin kınandığı açıklamada, adliye binalarının güvenlik açığının avukatlara tanınan haklardan kaynaklanmadığı gibi, avukatların bu tür güvenlik zafiyetlerinden sorumlu tutulmalarının da doğru bulunmadığı belirtildi. 
 
Bu eylemi hukuka ve hukukla hak aramayı amaç edinen herkese yönelik yapılan bir saldırı olarak değerlendirildiğinin belirtildiği açıklamada, "Bir yandan meslektaşımız savcının acısını yaşarken, öte yandan da çeşitli siyasi kesimlerce ve medya organlarınca avukatlara yönelik yapılan haksız ithamları ve yine avukatların mahkeme binalarına girişleri ile ilgili yapılan yersiz yorumları da hayretle izliyoruz. Hukukun en etkin şekilde kullanılarak hak arama yollarını savunan ve her türlü şiddet eylemine karşı olduğunu her fırsatta deklere eden ve savunma mesleğinin bir örgütü olan Diyarbakır Barosu olarak mesleğimiz aleyhine yapılan bu tür haksız ve amaçlı propagandaları da kabul etmemiz mümkün değildir.
 
Olayın faillerinin avukatlıkla veya avukatlık mesleği ile bir alakalarının olmadığı ortadadır. Dolayısıyla bu müessif olaydan dolayı avukatların hedef seçilmesi hiç bir şekilde tarafımızdan kabul edilemez. Adliye binalarının güvenlik açığı avukatlara tanınan haklardan kaynaklanmadığı gibi, avukatların bu tür güvenlik zafiyetlerinden sorumlu tutulmalarını da doğru bulmuyoruz” denildi. 
 
(ÜN-AKK-YHY-Y)
 

HABERE YORUM KAT