1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barosu'ndan HDP saldırılarına kınama
Diyarbakır Barosu'ndan HDP saldırılarına kınama

Diyarbakır Barosu'ndan HDP saldırılarına kınama

DİYARBAKIR - Diyarbakır Barosu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana ve Mersin il başkanlıklarına yönelik eş zamanlı düzenlenen bombalı saldırıları kınadı.

A+A-
Diyarbakır Barosu'ndan yapılan açıklamada, HDP'ye yapılan saldırıların, demokratik özgürlüklere, adil ve serbest seçim hakkına, halkın iradesine, Türkiye toplumunun demokratik geleceğine yöneltilmiş hain bir saldırı olarak nitelendirildi.
 
 
Açıklamada, “Diyarbakır Barosu son günlerde yaptığı her açıklamada ve platformda, seçim süreci boyunca HDP'ye yapılan sistemli ve planlı saldırılara dikkat çekmiş, 4 Mayıs 2015 tarihinde yaptığı açıklamada, anılan tarih itibariyle bu partiye yapılan saldırıların bir tablosunu ortaya koymuş, hükümet yetkililerinden, adli ve idari makamlardan saldırıların önlenmesi, faillerin ortaya çıkarılması ve seçim güvenliğinin sağlanması çağrısında bulunmuştu.
 
 
Baromuz ayrıca Türkiye'deki tüm siyasi partilerden, hukuk ve insan hakları örgütlerinden saldırılara karşı tutum almaları çağrısında da bulunmuştu. En son 16 Mayıs 2015 tarihinde Van ilinde yapılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Genel Kurulu'nda konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, tüm Türkiye Barolarına HDP'ye yapılan saldırılara ve seçim güvenliğine dikkat çekmiş ve tutum almaları istemişti.
 
 
Diyarbakır Barosu, HDP'ye yapılan sistemli saldırılarla seçim güvenliğinin kalmadığı bir seçim sürecinin sonucundan başta siyasi iktidar olmak üzere hiçbir siyasi partinin yarar sağlamayacağına ve böyle bir seçimin meşruiyetinin kalmayacağına önemle dikkat çekmek istemektedir. HDP'ye yapılan bombalı saldırıları bir kez daha kınıyor, faillerin derhal tespit edilerek adalet önüne çıkarılmasını ve seçim güvenliğinin sağlanmasını bir kez daha talep ediyoruz” denildi.
 
 
(YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT