1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barosu'ndan çocuk hakları açıklaması
Diyarbakır Barosu'ndan çocuk hakları açıklaması

Diyarbakır Barosu'ndan çocuk hakları açıklaması

DİYARBAKIR- Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Gazal Bayram Koluman, tüm dünya ülkelerinde çocukların uğradığı hak ihlallerinin giderek arttığına dikkat çekti.

A+A-

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Baro avukatlarının katıldığı açıklamada konuşan Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Gazal Bayram Koluman, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni imzalarken çocukların eğitim, ifade özgürlüğü, kendi kültürünü yaşama ve kendi dilini özgürce kullanma haklarını içeren 17., 29. ve 30’uncu maddelerine koyduğu çekince ile çocuk haklarına ciddi anlamda sınırlılık getirdiğini savundu.

Koluman, bu çekincelerin kaldırılması için siyasi erklerin hareketsiz kaldığını belirterek, Türkiye başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinde çocukların uğradığı hak ihlallerinin giderek arttığını ileri sürdü. 

“GÖÇTEN EN FAZLA YARA ALAN ÇOCUKLARDIR”


Suriye’deki yaklaşık 6 yıldır devam eden iç savaş nedeniyle yaşanan kitlesel göçlerde de en fazla çocukların yara aldığına işaret eden Koluman, “Bu süreçte çocukların yaşama ve korunma haklarının ağır bir şekilde ihlal edildiği görülmektedir. Yasal kapsamda yaşama, sağlık, eğitim ve barınma haklarına ilişkin düzenlemeler mevcut olmakla birlikte, göç yönetimindeki idari yetersizlikler ve altyapı sorunları nedeniyle sığınmacı ve mülteci çocuklar yasaların sağladığı bu haklara erişememekte, iyi beslenememekte, sosyal izolasyon ortamında büyümekte, hastalandıklarında uygun tedaviler görememekte, nitelikli eğitim haklarından mahrum kalmakta ve her türlü riske açık hale gelmektedirler.

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 22’nci maddesine göre, Türkiye kendi topraklarında mülteci olan tüm çocukların sözleşmede yer alan haklardan faydalanması için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür. 02 Eylül 2015’de üç yaşındaki Aylan Kurdi’nin, Muğla’nın Bodrum ilçesinde sahiline vuran cesedi, insanlığın kendisi ile yüzleşmesini sağlayarak tüm dünya ülkelerini mültecilik hakları konusunda yeniden düşünmeye itmiştir. Henüz 3 yaşında iken ölen Alan Kurdi’nin ölümünden tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye de sorumludur” dedi. 


(BE-MP-İİ-Y)

HABERE YORUM KAT