1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır barosunda seçim rüzgârları esiyor
Diyarbakır barosunda seçim rüzgârları esiyor

Diyarbakır barosunda seçim rüzgârları esiyor

Diyarbakır barosunda 4-5 Kasım'da yapılacak seçimler için büyük yarış başladı.

A+A-

Diyarbakır barosunda 4-5 Kasım'da yapılacak seçimler için büyük yarış başladı. Başkanlık için adaylığını açıklayan 5 aday da iddialı görünüyor. Mevcut Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, yeniden adaylığını açıkladı. Diğer adaylar ise Tahir Elçi, Sedat Çınar, Süleyman Bilgiç ve Nesip Yıldırım.

4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan baro başkanlık seçimi ile ilgili adaylar, yoğun bir tempoda çalışıyorlar. Baro başkanlığı için ilk kez 5 adaylı bir yarışın olması, şimdilik favori ismi öne çıkarmazken, seçime yakın bir dönemde ittifakların devreye girme ihtimali de gözüküyor.

Aktar 3.kez başkanlığa aday

Mevcut Başkan Mehmet Emin Aktar 3'üncü kez başkanlığa adaylığını koyuyor. Adaylardan Tahir Elçi ise, bir önceki seçimde de aday olmuş, ancak 23 oyla yarışı kaybetmişti. Güçlü görünen adaylardan biri de Sedat Çınar. Yıllardır Diyarbakır'da avukatlık yapan Çınar, Türkiye'deki diğer barolar ve barolar birliği ile iyi diyalogları ile biliniyor.

Yeterli donanıma sahibim

Adaylar arasında etkili bir isim olarak öne çıkan Sedat Çınar, Diyarbakır baro başkanlığı görevinin, gerek bölge gerekse Türkiye için çok önemli bir görev olduğunu, bu yükü kaldıracak donanım ve bilgiye sahip olduğunu söyledi.

Çıtayı yükseltmeliyiz

Gazetemizin haber merkezini ziyaret eden ve adaylığı ile ilgili yayın koordinatörümüz Naci Sapan'a bilgi veren Sedat Çınar, seçilmesi halinde Diyarbakır barosunun başarı çıtasını çok yükseklere taşıyacağına inandığını, bu birikime sahip olduğunu ifade etti.

Yapılacak çok şey var

'Yapılacak çok şey var' diyen Çınar, “Baromuzun köklü bir geçmişi var. Sadece mesleki sorunları önceleyen bir baro değiliz. Kürt sorunu, demokrasi, insan hakları gibi ülkenin çözüm bekleyen sorunlarına karşı duyarlı ve çözümcü bir anlayışın daha fazla hâkim kılınması gerekiyor. Bu konularda son derece kendimi hazır görüyorum. Zaten bu nedenle adaylığımı açıkladım.

Meslektaşlarımdan da bu anlamda destek alacağıma inanıyorum. Diyarbakır barosu çok önemli. İçinden geçtiğimiz süreç ise, sadece baro için değil, Diyarbakır, bölge ve Türkiye için önemli. Bu nedenle seçim ve tercihlerimizde çok dikkatli davranmalıyız. Meslektaşlarımın da bu manada duyarlı davranacağına inanıyorum'' şeklinde konuştu.