1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barosu şikayetçi oldu
Diyarbakır Barosu şikayetçi oldu

Diyarbakır Barosu şikayetçi oldu

Diyarbakır Barosu, 5 Haziran'da 3 kişinin yaşamını yitirdiği 402 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi sunarak, sorumluların "İnsanlığa Karşı Suçlar"dan cezalandırılmasını istedi.

A+A-

Diyarbakır Barosu, geçtiğimiz günlerde HDP'nin mitingine dönük gerçekleşen ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği, 16'sı ağır 402 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu.

 

Bugün yapılan başvuruda, mitinge yönelik bombalama eylemini gerçekleştiren kişi ve kişiler ile bu kişilerin üyesi olduğu örgütün diğer üye ve yöneticilerinin soruşturularak kimliklerinin tespiti ve haklarında kamu davası açılması talep edildi.

'İnsanlığa Karşı Suçlar'


Başvuru dilekçesinde, plan dahilinde binlerce insanın ölümüne yol açacak şekilde bombalama eylemi ve bu eylem sonucunda birden çok kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açarak TCK'nin "İnsanlığa Karşı Suçlar" başlıklı 77. ve 78. maddeleri ile "silahlı terör örgütü" suçlarını düzenleyen TCK'nin 302, 314 ve 220 maddelerin ihlal edildiği belirtildi.

 


'Kitlesel bir katliam gerçekleştirilmek istendi'

 


Dilekçede, HDP'li yöneticilerin soğukkanlı ve planlı hareketleriyle bir izdiham ve katliamın önlenmeye çalışıldığı ve hemen mitingin iptal edildiği ifade edilerek, "Eylemin bir plan dâhilinde ve örgütsel bir yapı tarafından organize edildiği, binlerce insanın ölümüne neden olacak nitelikte patlayıcı maddelerin hazırlandığı, patlama ile birlikte bir izdiham ve insanların birbirlerini de ezerek kitlesel bir katliam yapılmaya çalışılmıştır.

 

Eylemin kritik bir seçim sürecinin en hassas günlerinde ve en kalabalık mitinglerinden birine yönelik yapılarak ülke genelinde bir kaos ve iç karışıklık hedeflendiği gibi, aynı zamanda farklı etnik ve siyasal görüşlere sahip toplumun bir kesimine yönelik kitlesel bir kırım yapılmaya çalışılmıştır. Gerçekleşen bombalama eyleminin niteliği, yöneldiği hedefler, toplumsal düzende yaratacağı tahribatın ağırlığı gözetilerek eylemi gerçekleştiren kişi veya kişilerin yanı sıra bu kişilerin dahil olduğu örgütsel yapı ve ilişkinin bütün yönleriyle araştırılarak ortaya çıkarılması toplumun güvenliği ve demokratik geleceği bakımından yaşamsal önem arz etmektedir" denildi.


'Davaya taraf olmak istiyoruz'


Baro, "baronun bireylerin ve toplumun hak ve hukukunu korumak ve geliştirme görev ve sorumluluğu çerçevesinde bu şikayet dilekçesini sunma ve kamu davasının açılması durumunda davaya taraf olarak katılma" talebinde bulundu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler