1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır Barosu, Roboski için savcılığa başvurdu
Diyarbakır Barosu, Roboski için savcılığa başvurdu

Diyarbakır Barosu, Roboski için savcılığa başvurdu

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılması için başvurdukalrını söyledi.

A+A-

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Roboski'de savaş uçaklarının bombalaması sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılması gerektiğini savundu.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Roboski'de yaşamını yitirenlerin yakınlarının avukatları olarak, soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılması ve dosyadaki deliller hakkında bilgi sahibi olmak adına başvuruda bulunduklarını söyledi.

Savcılığa sundukları dilekçede, taleplerini sıraladıklarını anlatan Elçi, "Soruşturmanın gizli yürütülmesi nedeniyle bugüne kadar ne tür işlem yapıldığı, şüphelilerin tespit edilip edilmediği, tespit edilmiş ise ifadelerine başvurulup başvurulmadığı ve işlenen bu ağır suçun hangi delillerinin toplandığı konusunda müvekkillerimizin ve bizlerin bilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

Şikayetçi vekilleri olarak, savcılıktan, soruşturmadaki gelişmeler hakkında bilgi istediklerini ifade eden Elçi, "Bu olayın üzerinden 1 yıla yakın süre geçmekle birlikte, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütüldüğünden kaygı duymaktayız" diye konuştu.Elçi, savcılıktan, soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla kamu görevlisi olan yetkili ya da yetkililerin ifadesine başvurulup başvurulmadığını da sorduklarını kaydetti.