1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barosu paketi olumlu buldu
Diyarbakır Barosu paketi olumlu buldu

Diyarbakır Barosu paketi olumlu buldu

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin, "Demokratikleşme adına hak ve özgürlükleri geliştirici nitelikle olan her adımı önemseriz ve anlamlı buluruz" dedi.

A+A-

Elçi, Diyarbakır Barosu adli yardım binasında yaptığı açıklamada, demokratikleşmeyle ilgili bir çalışma yürütüldüğünü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bunu tüm hatlarıyla kamuoyuna sunduğunu aktardı. 

Demokratikleşme adına atılan her adımı olumlu bulduklarını belirten Elçi, şöyle devam etti:

"Bu paketin çok ciddi bir reform olmadığını ancak demokratikleşme yolunda atılmış mütevazi bir adım olarak gördüm. Açıkçası hayal kırıklığına uğramadık. Çünkü abartılı ve gerçekçi olmayan bir beklenti içerisinde değildik. Özellikle bir süredir toplum gerçeklikten uzak bir beklenti içerisine girmişti. Biz bunun doğru olmadığını ve böyle bir toplumsal algının yanlış olduğunu daha önce ifade ettik. Bu uyarı görevini kamuoyuna sunmuştuk. Yapılan açıklamadan dolayı hayal kırıklığına uğramadık. Demokratikleşme adına hak ve özgürlükleri geliştirici nitelikle olan her adımı önemseriz ve anlamlı buluruz. Ancak hem toplumun beklentileri açısından pozitif olan noktalar ile eksik ve negatif olan hakların da ortaya koymak konusunda sorumluluk duyarız." 

Elçi, siyasi partilerin Türkçe dışındaki dillerde propaganda yapabileceğine ilişkin düzenlemeyi olumlu bulduklarını ve desteklediklerini ifade ederek, nefret saikiyle işlenen suçlarda cezaların artırılmasını olumlu ve pozitif bulduklarını dile getirdi.

Alfabede bulunan bazı harflerin kullanımında ceza uygulamasının kaldırılmasını da olumlu bulduklarını anlatan Elçi, "Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması olumludur. Özellikle siyasi partilere yapılacak hazine yardımının yüzde 7'den yüzde 3'e çekilmesi biçimindeki düzenleme kural olarak olumludur" görüşünü paylaştı.

Elçi, pakette, ana dilde eğitimle ilgili eksik bir düzenlemenin ön görüldüğünü belirtti.

Paketteki düzenlemelerde en önemli eksikliklerden birisinin de KCK yargılanmasında tutuklu bulunan siyasetçilere ilişkin bir düzenlemenin yer almaması olduğunu anlatan Elçi, "Terörle mücadele kapsamında özellikle silahlı örgüt suçuna ilişkin düzenleme yer almadı" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT